Höjs 20 procent – dyrare för alla med körkort
2026 10 31
Transportstyrelsen ger besked till svenska bilister.
Nästa år blir det dyrare att förnya körkortet.
Detta då Transportstyrelsen vill höja avgiften med 20 procent med hänvisning till nya EU-krav och ökade kostnader.
Blir 75 kronor dyrare
I dag kostar det 375 kronor att förnya sitt körkort. Transportstyrelsen vill höja avgiften med 75 kronor, vilket skulle innebära ett nytt pris på 450 kronor.
Det motsvarar en höjning med 20 procent.
Myndighetens ambition är att den nya avgiften ska börja gälla nästa år.
Läs också: 400 000 hushåll har fel avtal – uppmanas byta direkt
EU-direktiv ligger bakom
En viktig anledning till de ökade kostnaderna är EU fjärde körkortsdirektiv, som innebär nya krav på körkorten.
Bland annat ska digitala körkort införas. Det kräver utvecklingsarbete hos Transportstyrelsen och är en av anledningarna till att myndigheten vill höja avgiften.
Även Transportstyrelsens arbete med att ta fram ett nytt vägtrafikregister spelar in.
– Ett så här stort utvecklingsarbete medför förstås kostnader och vi behöver höja avgiften för att finansiera utvecklingen, sade Transportstyrelsens ekonomichef Gunnar Ljungberg i september.
Körkort med ny teknik
Samtidigt pågår redan ett arbete med att byta ut de svenska körkorten.
Den som förnyar sitt körkort får numera en ny version med bland annat hologram och UV-teknik. Syftet är att göra det svårare att förfalska handlingen och enklare att kontrollera att den är äkta.
– Körkorten fortsätter vara giltiga i enlighet med de utgångsdatum som står på körkortet. De gamla körkorten fasas ut successivt i samband med körkortsförnyelser, sade Peter Andersson, verksamhetsutvecklare på Transportstyrelsen nyligen.
Förändringarna stannar inte vid de nya fysiska körkorten. Nästa steg är att införa digitala körkort, i linje med EU nya regler. Det väntas ske under perioden 2029–2031.
På sikt planeras även ett nytt statligt id-kort som ska kunna användas både fysiskt och digitalt. Det är tänkt att ta över körkortets roll som id-handling.
Andra läser: Tung smäll för alla med elbil
Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen
Text: Redaktionen


