3 400 kronor extra i månaden för villaägare
2026 10 30
Riksbanken har flaggat för att styrräntan kommer att höjas framöver.
– Om inflations- och konjunkturutsikterna står sig bedömer direktionen att höjningarna av räntan inleds i år, skriver centralbanken i sitt senaste penningpolitiska beslut.
På onsdag är det dags för Riksbankens nästa penningpolitiska beslut. Då räknar flera storbanker med att räntehöjningarna inleds.
Räntehöjningarna kan bli en dyr historia för många villaägare.
Stockholms handelskammare beräknar att tre höjningar på sammanlagt 0,75 procentenheter kommer öka den genomsnittliga månadskostnaden för villaägare i Stockholm med 3 400 kronor i månaden. På årsbasis rör det sig om en kostnadsökning på omkring 41 000 kronor.
– I Stockholm och storstäder generellt har vi högre bostadspriser och därmed får en räntehöjning större genomslag på hushållskostnaderna, säger Stockholms handelskammares chefsekonom Joakim Wirén till TV4.
2 000 kronor för resten
I övriga landet beräknas samma kostnadsökning till 2 000 kronor i månaden eller 24 000 kronor om året.
Den som nyligen tog bostadslån riskerar att drabbas hårdast.
– Tog du lån för länge sen kanske det inte är nån effekt alls. Men har du nyligen köpt till de här snittpriserna som gäller nu kan det få ganska stora effekter på din privatekonomi med högre bolånekostnader framåt, säger Joakim Wirén till kanalen.
Läs mer: 400 000 hushåll har fel avtal – uppmanas byta direkt
2,25–2,50 procent
Nordea bedömer att Riksbanken kommer att höja styrräntan två till tre gånger till 2,25–2,50 procent.
– Svenska hushållen är räntekänsliga då mer än 80 procent av bolånestocken ligger till 3-månaders räntebindningstid eller mindre. Det bidrar till att Riksbanken inte behöver ta i mer än att höja ett par gånger för att dämpa pristrycket, fastslår banken.
Andra läser: Chocksiffra för V i ny mätning
Foto: M Lis
Text: Redaktionen


