Trumps besked: “Det gör vi direkt när kriget är slut”
2026 10 25
Donald Trump har redan en plan för när Ukrainakriget är över.
Det fullskaliga kriget mellan Ryssland och Ukraina har nu pågått i fyra år och åtta månader, och rasar vidare utan slut i sikte.
Så sent som igår sade USA:s president Donald Trump att han överväger tullar mot både Ryssland och Ukraina för att få länderna att gå med på ett avtal. Det kan du läsa mer om genom att klicka här.
Nu avslöjar den amerikanske presidenten att han har planer för när Ukrainakriget är över.
Trumps plan
Trump understryker nu att affärsavtal av olika slag är att vänta när kriget har tagit slut. Han blickar framåt och säger att USA kommer att göra affärer med båda länder.
– Jag skulle tro att vi säkert kommer att göra affärer med både Ukraina och Ryssland när det här kriget är slut, säger presidenten enligt RBC Ukraine.
Uppgifter: Pågår redan
Samtidigt kommer uppgifter om att affärer redan pågår mellan Washington och Moskva.
Det ryska företaget Novatek har i hemlighet finansierat ett amerikanskt gasprojekt värt flera miljarder dollar, vilket har diskuterats i förhandlingar mellan Vita huset och Kreml om att avsluta kriget i Ukraina, rapporterar The New York Times.
Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent
I Alaska
Polar LNG, ett amerikanskt företag som satsar på export av flytande naturgas från Alaska, har enligt uppgifterna tagit emot hemlig finansiering från Novatek.
John Riddle, tidigare vd för Polar LNG, avgick från företaget i september efter att ha fått reda på de dolda kopplingarna.
Riddle säger att han hade blivit informerad om att finansieringen kom från ett företag i Förenade Arabemiraten.
“Inte bara olagligt”
Riddle förklarar att tjänstemän i Trump-administrationen nu har informerats om saken.
– Det är inte bara olagligt, utan det ligger inte heller i USA:s intresse att rysk teknik kontrollerar kommersialiseringen av arktisk gas i området, säger han.
Trump-administrationen har ännu inte kommenterat uppgifterna.
Läs mer: ”Kalldusch” för svenska resenärer – gäller vart man än åker
Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead resp President of Ukraine Office resp President of Russia Office
Text: Redaktionen


