Tung smäll för V – ny mätning visar
2026 10 16
Mindre än hälften av de rödgröna väljarna vill se Vänsterpartiet i en regering.
Det visar en ny mätning från TV4/Novus.
Enligt undersökningen säger 46 procent säger ja till V i en regering, medan 41 procent säger nej. Ytterligare 13 procent svarar att de är osäkra.
Pekar ut missnöje
Resultatet visar att det saknas en tydlig majoritet för att släppa in Vänsterpartiet i regeringen.
Novus ordförande Torbjörn Sjöström anser att det finns ett utbrett missnöje mot Vänsterpartiets agerande bland rödgröna väljare.
Han pekar bland annat på talmansfrågan, där V ställde sig bakom den moderate talmannen Andreas Norlén.
Dessutom spelar Vänsterpartiets tidigare agerande en roll för väljarnas inställning, uppger Sjöström.
– Man minns säkert att Vänsterpartiet en gång sänkt regeringen med stöd av SD. Jag tror att de flesta rödgröna anser att V sätter sig själv främst, säger han till TV4.
50 procent positiva till röda linjen
Undersökningen visar att en majoritet av svenskarna säger nej till Vänsterpartiet i en regering.
Totalt svarar 64 procent nej, medan 22 är positiva till att släppa in V i regeringen.
Resterande 14 procent uppger att de är osäkra.
Samtidigt svarar varannan väljare att de är positiva till Centerpartiets röda linje mot Vänsterpartiet i en regering.
– Här ser vi i undersökningen att Centerpartiet är närmare mitten i sympatierna. V och SD är de partier som polariserar mest, Centerpartiet polariserar inte alls på samma sätt, säger Torbjörn Sjöström till kanalen.
Läs också: Flera konkurser i viktig bransch
Föreslår socialdemokratisk enpartiregering
Centerns partiledare Elisabeth Thand Ringqvist öppnade nyligen för en socialdemokratisk enpartiregering med stöd av C, MP och V.
Vänsterpartiet säger bestämt nej till ett sådant upplägg.
– Vi har sagt att våra väljare är lika viktiga som socialdemokratiska eller miljöpartistiska. Och alla behöver se till att det här fungerar, säger Nooshi Dadgostar (V) till Aftonbladet.
V-ledaren anser inte att en S-ledd enpartiregering skulle vara en stabil regeringslösning. Hon hänvisar till Centerpartiets agerande under tidigare mandatperioder.
– Centerpartiet valde senast de stod utanför att fälla flera budgetar och skapa flera regeringskriser. Så ska det inte vara.
Andra läser: Natoland närmar sig Moskva – kan bli ”nya Ungern”
Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet
Text: Redaktionen


