Nytt regeringsalternativ lanseras
2026 10 13
En första statsministeromröstning efter valet ska hållas på torsdag.
Riksdagen ska rösta om en socialdemokratisk enpartiregering med Magdalena Andersson (S) som statsminister.
Om allt går enligt förväntningarna kommer Andersson inte få tillräckligt med stöd för att bli vald till statsminister.
Efter omröstningen väntas sonderingsuppdraget gå vidare till en annan partiledare.
Nu uppger Ebba Busch (KD) att hon för samtal om en ny regering. KD-ledaren framhåller att hennes målsättning är att bilda en ”mitten-högerregering”, rapporterar Di.
Busch berättar att hon pratar med både Centerpartiet och Sverigedemokraterna.
– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, säger hon till tidningen.
Kommenterar mötet med C-ledaren
Det nya regeringsalternativet lanseras efter att Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist fångats på bild tillsammans förra veckan.
Enligt Busch var mötet med Thand Ringqvist en del av arbetet för att undersöka möjligheterna att bilda en ny regering.
– Det är en del av vårt sätt att försöka vara konstruktiva och ha bra samtal med de partier där vi har gemensamma frågor som vi skulle kunna samarbeta kring, där jag såklart också söker en möjlighet för en mitten-högerregering, säger Ebba Busch till Di.
Läs också: Nu vänder det – Swedbank: Bästa sedan 2022
Gick till val på mittenregering
Centerpartiet gick till val på att bilda en mittenregering.
Elisabeth Thand Ringvist har tidigare uppgett att mittenregeringen ska bygga på fem prioriteringar:
- Fler jobb och lägre utsläpp
- Ett Sverige där hela landet fungerar
- Bättre psykisk hälsa och framtidstro bland unga
- Ett starkare samhälle som förebygger och bekämpar brott
- Ett tryggare Sverige i en farligare omvärld
En annan central punkt är att Vänsterpartiets och Sverigedemokraternas inflytande ska begränsas.
– Det viktigaste är att skapa ett mittenalternativ med de fem projekt som vi har presenterat i dag och inget av de projekten är någonting som är intressant för Vänsterpartiet. Jag måste vara tydlig med vad ett mittenalternativ står för och det är väldigt tydligt att varken Sverigedemokraterna eller Vänsterpartiet kan stödja det, har Thand Ringqvist sagt till SvD.
Läs också: En matkedja har fler kunder än någonsin
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet, Agnes Stuber resp Adam Larsson-Auna
Text: Redaktionen


