V vill utreda 150 svenskar
2026 10 08
Hundratals svenskar är registrerade som en del av den israeliska armén.
Det framgår av en dokumentär från SVT, som bland annat bygger på uppgifter från den oberoende journalistplattformen Declassified UK.
– Här finns Sverige – 150, Danmark – 99, Norge – 35, Finland – 62. Det är viktigt att folk runtom i världen får veta vad som pågår, säger John McEvoy på brittiska Declassified UK till SVT.
Vill utreda samtliga
Nu kräver Vänsterpartiet att de svenska invånarna utreds.
Partiets europaparlamentariker Hanna Gedin berättar att kravet har förmedlats till EU-kommissionen.
– Tillsammans med våra nordiska kollegor från Danmark och Finland så har vi tagit ett initiativ där vi lyfter frågan till kommissionen. Vi kräver att man uppmanar medlemsländerna att dokumentera vad som har skett och om det har begåtts krigsbrott, säger hon till Aftonbladet.
Hon jämför situationen med kriget i Ukraina.
– Vi vill att man gör samma sak som man gör med Ukraina, där finns det ett uppdrag hos Eurojust att dokumentera krigsbrott. Jag menar att man inte ska ha dubbla måttstockar, säger Gedin.
Allvarliga anklagelser
Enligt Gazas hälsoministerium har 73 914 människor dödats och 174 952 skadats sedan kriget inleddes hösten 2023.
Israel anklagas för en rad allvarliga krigsbrott och brott mot mänskligheten. Det handlar bland annat om att använda svält som krigföringsmetod, attacker mot sjukhus och tvångsförflyttning av civilbefolkningen.
Den Internationella brottmålsdomstolen (ICC) har utfärdat en arresteringsorder mot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och tidigare försvarsministern Yoav Gallant. De anklagas för brott mot mänskligheten och krigsbrott i Gazaremsan.
Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter
Hävdar försvarskrig
Den israeliska regeringen och landets militär avvisar anklagelserna och beskriver kriget i Gaza som ett försvarskrig efter Hamas terrorattack den 7 oktober 2023.
De menar också att många civila dödsfall är oavsiktliga konsekvenser av strider i tätbefolkade områden och anklagar Hamas för att använda civila som militära sköldar genom att placera ut militära anläggningar i närheten av civila byggnader.
Andra läser: Fiasko vid ryska fronten – lägsta på tre år
Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet
Text: Redaktionen


