Ryskt raseri mot Putin
2026 09 30
Ryska militärbloggare har fått nog av Vladimir Putins retorik om kriget i Ukraina.
Putin har upprepade tillfällen påstått att de ukrainska försvarslinjerna är nära att kollapsa och att Ryssland närmar sig en seger.
Samtidigt avancerar ukrainska trupper på slagfältet. I östra Ukraina har den ukrainska militären befriat fem samhällen i en motoffensiv norr om staden Lyman.
Nu rasar ryska militärbloggare mot Putins segerretorik, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.
Den ultranationalistiska ryske militärbloggaren Dva Mayora är en av flera som kritiserar Putinregimen.
– Militärbloggaren hävdar att ryska tjänstemän kommer få svårt att förklara situationen för allmänheten eftersom ryska medier ständigt fyller artikelutrymmet med triumferande retorik om ukrainska försvarslinjer på gränsen till kollaps, rapporterar ISW.
Ukraina utnyttjar situationen
Starshe Edy är en annan rysk militärbloggare som riktar hård kritik. Han hävdar att Putinregimens beskrivning av kriget och den ukrainska offensiven i öst har försvårat för den ryska militären.
– Militärbloggaren hävdar att ukrainska styrkor har kunnat utnyttja det faktum att rysk militär personal inte rapporterar ukrainska framsteg till högre befäl, skriver ISW.
Tankesmedjan beskriver en trend där ryska militärbloggare blivit alltmer kritiska till Putinregimen och Kremlkontrollerade mediers beskrivning av kriget.
– Överdrivna påståenden om ryska framryckningar på slagfältet från befälhavare på slagfältet till högre befäl hindrar operativ planering och möjliggör ukrainska framryckningar, uppger ISW.
Läs mer: ”Anslut till Ryssland” – Belarus vädjar till USA
51 kvadratkilometer
Ukrainas tredje armékår ligger bakom den framgångsrika motoffensiven i östra delen av landet. Befälhavaren Andriy Biletskyj uppger att hans trupper har lyckats återta 51 kvadratkilometer under operationens tredje fas.
Läs också: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen


