Spårlöst försvunnen i över ett dygn
2026 09 27
En stor insats pågår för att försöka hitta en försvunnen kvinna.
35-åringen försvann under fredagseftermiddagen. Sedan dess har en omfattande insats inletts för att försöka leta rätt på kvinnan.
Polisen använder sig just nu av flera resurser, däribland hund och drönare. De har gått ut med ett meddelande till allmänheten om att höra av sig om man får syn på kvinnan.
Spårlöst försvunnen
Den 35-åriga kvinnan försvann i Landvetter, i naturområdena runt Nordsjön, Östersjön och Skärsjön.
Polisen sökte efter henne under hela lördagen utan framgång, och så här lät det från polisens presstalesperson Emelie Lundqvist på lördagskvällen:
– Vi får se hur vi gör under natten men vi jobbar på med det vi kan trots mörkret, sade hon till Härryda-Posten.
Kvinnans signalement
Den försvunna kvinnan är 35 år gammal och 175 centimeter lång med smal kroppsbyggnad.
Hon är blond och troligtvis klädd i vit t-shirt och blå jeans.
Polisen uppmanar den som tror sig ha fått syn på kvinnan att höra av sig direkt.
– Har du information om var kvinnan kan befinna sig uppmanar vi dig att kontakta Polisen på 114 14. Ser du kvinnan i detta nu, eller upplever situationen som akut ringer du istället 112, framhåller polisen.
Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak
Flera resurser
Emelie Lundqvist bekräftar att de söker med olika typer av resurser för att försöka lokalisera den försvunna kvinnan.
– Vi har flera resurser ute som söker med hund och vi har haft drönare uppe, säger hon.
Inga misstankar
Det finns i nuläget inga misstankar om att något brott ska ha begåtts i samband med försvinnandet.
Polisen är dock mån om att hitta kvinnan så snart som möjligt.
Därför uppmanas den som kan ha information om försvinnandet att höra av sig till polisen omgående.
Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter
Arkivfoto: Polisen
Text: Redaktionen


