24 sep 2026

Ny regel kan införas – när du röstar i nästa val

2026 09 24

När du ska rösta i riksdagsvalet 2030 kan nya regler för valsystemet vara på plats.

Över 5 000 överklaganden av valresultatet har lämnats in sedan svenska folket gick och röstade för snart två veckor sedan. Det kan jämföras 723 stycken efter valet 2018 och 460 stycken efter valet 2022, rapporterar TV4 Nyheterna.

Dessutom rapporterades tusentals incidenter under själva valdagen. Många handlar om valsedelsystemet.

Nu öppnar Valmyndigheten för nya regler redan till nästa riksdagsval. Då vill Valmyndigheten att systemet för valsedlar ska ha tagits bort.

– Vi har länge förespråkat att partier inte ska hantera valsedlar, utan att varje väljare får tre valsedlar i handen när man röstar och kryssar ett parti, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten, till SVT.

"Bråttom"

Som systemet ser ut idag är det partiernas som själva har hand om valsedlarna. De har ansvaret att leverera dem till vallokalerna och dela ut dem. Men enligt Anna Nyqvist är detta en säkerhetsfråga som borde justeras. Valsedeln bör betraktas som värdehandling som man får i vallokalen.

Anna Nyqvist menar att det är bråttom. Många av de inrapporterade incidenterna gäller stulna, flyttade eller försvunna valsedlar. 

– Efter varje  val så är vi väldigt tydliga med att de förändringar som ska göras innan nästa val behöver beslutas snabbt. Det är nu vi har ett fönster att jobba med förändringar.

Andra läser: Pensionsbesked: Flera tusenlappar mer i månaden

Vill se hårdare straff

Frågan om valsäkerhet har blivit särskilt angelägen efter det misstänkta valfusket i Borlänge. Utöver nya regler kring valsedelsystemet efterlyser Valmyndigheten även tydligare vallagar och hårdare straff mot valfusk.

– I många av fallen i vallagstiftningen är det väldigt svårt att säga fullt ut exakt vad som är rätt och fel, säger Anna Nyqvist till DN.

Hon konstaterar också att det var “väldigt länge sedan” någon blev dömd för brottet otillbörligt verkande vid röstning. Det är just den rubriceringen som Riksenheten mot korruption för närvarande utreder gällande Borlänge. Misstanken är att väljare skjutsats till vallokaler och tilldelats färdigkryssade valsedlar för V-kandidaten Mohamed Abdukardir Ali, samt att folk kan ha fått betalt för att rösta. Mohamed Abdukardir Ali har själv förnekat uppgifterna om valfusk.

Andra läser: Världsledare gör sig redo – ska berätta ”sanningen”

Foto: Valmyndigheten

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 26

UPPGIFTER: Så kan högersidan vinna valet

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge skulle kunna leda till ett omval i Region Dalarna.

Det skulle innebära att 223 713 röstberättigade personer i regionen behöver rösta på nytt i riksdagsvalet.  

Om scenariot blir verklighet finns det en realistisk möjlighet för Tidöpartierna att vinna valet. Det uppger matematikern och nationalekonomen Gustav Karreskog Rehbinder, som är grundare av det statistiska prognosföretaget Vera Policy.

– Det är inte det mest sannolika, men det är inte omöjligt, säger han till Aftonbladet.

Karreskog Rehbinder hänvisar till att ett liknande resultat som i valet skulle innebära att ett mandat skiftar från MP till SD. Detta beror på att utjämningsmandaten i ett sådant läge fördelas som vanliga valkretsmandat.

Isak Kupersmidt, doktorand i nationalekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm, gör samma bedömning.

– Vid ett omval fördelas alla mandat, inklusive valkretsens utjämningsmandat utifrån resultatet i valkretsen. Ingen nationell omräkning görs. Dalarna har 9 fasta och 2 utjämningsmandat, skriver han på X och tillägger:

– Det innebär att även vid samma resultat kan mandaten fördelas om. I det här fallet skulle SD ta ett mandat från MP. Allt som behövs är alltså att regeringssidan vinner över ett mandat till för att återfå majoriteten.

Liberalerna pekas ut

Dessutom skulle ytterligare ett mandat kunna skifta till Tidö om L går framåt, samtidigt som V, S eller C backar.

– Kortaste vägen för L att ta ett mandat från andra sidan, och där med ge Regeringen förnyad majoritet, skulle vara att vinna över 1387 väljare from V och 462 väljare från S. Det motsvarar en väljarrörelse på knappt en procent i valkretsen, framhåller Kupersmidt.

Läs mer: ”Hushållen är inte redo” – Ica uppmanar hela Sverige

Mycket osäkert

Huruvida ett omval kan bli aktuellt i Dalarna är mycket osäkert.

Enligt Erik Wångmar, statsvetare vid Linnéuniversitetet, finns det en omständighet som kan bli avgörande. 

– Om det bara är personkryssen det har fuskats med så är det tveksamt om det skulle bli omval. Men skulle det vara så att det har förekommit otillbörlig valpåverkan även när det gäller att de har valt Vänsterpartiet, då skulle det ju kunna bli ett omval i den valkretsen, säger han till Aftonbladet.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen