18 sep 26

Bonus på 2 000 kronor i månaden – kan införas i hela landet

2026 09 18

Centerpartiet kan bli en central del av Sveriges nästa regering.

Det kan ge svenskar som planerar att köpa en elbil en ny bonus.

C vill införa en bonus på 50 000 kronor eller 2 000 kronor i månaden vid köp eller privatleasing av elbil eller laddhybrid.

Bonusarna föreslås gälla i hela landet.

– Kombinationen av mer biodrivmedel och fler elbilar gör att Sverige kan nå EU:s klimatmål utan att det kostar mer för Sveriges hushåll, framhåller Centerpartiet i ett uttalande.

Bonusar och subventioner

Centerpartiet vill även fördubbla  den nuvarande elbilspremien – från dagens maxtak på 46 800 kronor till ett tak på 100 000 kronor för stödberättigade hushåll.

Partiets ambition är att nybilsförsäljningen i Sverige ska utgöras av minst 90 procent elbilar senast 2030.

Utöver bonusarna till privatpersoner föreslår Centerpartiet stora subventioner till företag för att påskynda elektrifieringen av fordonsflottan. Partiet vill avsätta en miljard kronor till företag som byter till eldrivna lastbilar.

– Där vill vi att subventionen ska gå direkt till lastbillstillverkaren, så att att åkerierna slipper ligga ute med pengar en lång tid. Även om de kör åt stora företag är åkerierna oftast små, har C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist sagt till DN.

LÄS OCKSÅ: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

MP driver samma frågor

Miljöpartiet vill också investera för att öka försäljningen av elbilar.

MP föreslår följande åtgärder:

 - Förstärk premie för leasing av elbil i landsbygden som riktar sig till både låg- och medelinkomsttagare. Högst stöd till hushåll med lägst inkomster. Stöd för både nya och begagnade elbilar.

- Elbilsbonus för hushåll i hela Sverige för köp av elbil, både ny och begagnad. Högst stöd för billiga elbilar, upp till 60 000 kronor. Inget stöd till dyra elbilar. Ett extra stöd på 10 000 kronor för boende i landsbygd.

- Sänkt kostnad för laddning genom sänkt elskatt på laddning vid publika laddstolpar och paus av effektavgifter som påverkar elbilsladdning.

ANDRA LÄSER: Nej till artikel 5 – Natoland kommer vägra

Foto: Oleg

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen