16 sep 26

15 000 kronor till en grupp – V:s krav på en ny regering

2026 09 16

Den rödgröna sidan ser med stor sannolikhet ut att vinna valet.

Regeringsbildaren Magdalena Andersson (S) behöver nu få partierna på sin sida att enas om ett regeringsunderlag.

En potentiell bromskloss är Vänsterpartiets krav på att få ingå i regeringen – ett krav som Centerpartiet inte accepterar.

Om V ska acceptera att stå utanför en regering kan S behöva göra eftergifter i andra frågor.

Ett sådant område är den ekonomiska politiken. V har bland annat föreslagit en ”bebispeng” till förstagångsföräldrar. Förslaget innebär att 15 000 kronor ska betalas ut som engångsbelopp i samband med det första barnets födsel.  

– I dag avstår många från att skaffa barn av ekonomiska skäl. Det är ett misslyckande. Ett samhälle ska ge trygghet, inte skapa oro inför livets största beslut, säger V-ledaren Nooshi Dadgostar i ett uttalande.

Flera förslag

V vill också höja barnbidraget med 500 kronor per månad och barn. Dessutom föreslår partiet ett särskilt tillägg till ensamstående föräldrar på 300 kronor.

– Vi vill också bygga ut öppna förskolor så att fler barn och föräldrar får stöd tidigt samt införa ett sommarlovskort som ger ungdomar möjlighet att resa och upptäcka hela Sverige. Det är investeringar i både trygghet, gemenskap och framtidstro, uppger partiet.

ANDRA LÄSER: Ryssland ger Trump klartecken – ”mycket bra idé” 

Skattehöjningar

Vänsterpartiet vill finansiera flera av sina satsningar genom skattehöjningar. Här är några av partiets förslag på sådana höjningar:

- Oligopolskatt på bankernas övervinster

- Höjd fordonsskatt för stora och energislukande bilar  

- Miljardärskatt för de som har störst tillgångar och miljarder i förmögenhet

- Höjda kapitalskatter

- Utreda och återinföra en form av fastighetsskatt

LÄS OCKSÅ: Halverar priset – alla filmer blir billigare 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


15 sep 2026

Stort bakslag i regeringsförhandlingarna

2026 09 15

Den rödgröna sidan ser ut att gå mot en valseger.

Nu är det upp till S-ledaren Magdalena Andersson att få ihop ett regeringsunderlag.

Hennes uppdrag lär dock försvåras av två nya utspel under tisdagen.

För det först meddelar Centerpartiet att deras röda linje kvarstår: C kommer inte släppa in V i en regering.

– Det var det vi gick till val på, det var det väljarna belönade oss på. Så det är klart vi är tydliga med det även efter valet, säger partisekreterare Hannes Hervieu till Expressen.

Samtidigt meddelar Vänsterpartiet att deras röda linje ligger kvar: V kommer att fälla varje regering där de själva inte ingår.

– Centerpartiet måste välja sida. Vi ska ingå i regering, precis som alla andra fyra partier, säger Vänsterpartiets vice partiledare Ida Gabrielsson till Aftonbladet.

Majoritetsregering

Gabrielsson uppger att V:s förstahandsval är en majoritetsregering med S, V, MP och C.

–  Man bör invänta valresultat, sedan måste vi fyra partier sätta oss ner. Grundplattan är att alla fyra ska sitta i regering, säger hon till tidningen.

Experten: Mest sannolika regeringen

Trots motsättningarna bedömer statsvetaren Jan Teorell att de rödgröna partierna kommer att enas om ett regeringsunderlag.

Han pekar ut två scenarier som mest sannolika: en regering med S, MP och C som tolereras av Vänsterpartiet, eller en regering med S, MP och V som tolereras av Centern.

– Det mest troliga är ju ändå att det blir någon typ av konstellation på den rödgröna sidan, säger Teorell till Di.

LÄS OCKSÅ: Har vapen i rymden 

Enklare att bryta mot röd linje

Jan Teorell bedömning baseras bland annat på att partier som byter block brukar få betala ett högt pris. Han bedömer därför att det är osannolikt att L, C, KD eller M byter sida.

– Det är mycket tuffare för ett parti än vad det är att göra avkall på någon röd linje, men samtidigt kunna hålla fast vid sin statsministerkandidat, säger experten till tidningen.

LÄS MER: AI-strategi saknas – anställda inte delaktiga 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen