15 sep 2026

Oväntad faktura för många bilister – 5 400 kronor ska betalas

2026 09 15

Många bilägare i Sverige kommer att få en faktura med en avgift som de inte visste att de skulle betala.

Under det första halvåret 2026 ökade privatleasing på den svenska bilmarknaden med hela 32 procent, jämfört med motsvarande period förra året. Det visar ny statistik från Mobility Sweden och Carplus. 

Totalt rullade 28 494 privatleasade bilar ut på bilarna under perioden. 

Dold avgift

Men många av de nya leasingkunderna kommer att få en trist överraskning. Skälet är att privatleasing ofta marknadsförs som enkelt och smidigt med mer eller mindre alla kostnader samlade på samma faktura – men så är inte fallet.

Fordonsskatten ingår nämligen aldrig i avgiften. Något som många missar, enligt bilmagasinet Vi Bilägare. I snitt ligger fordonsskatten på över 5 400 kronor för de tio populäraste bensinbilarna, visar en granskning av bilmagasinet.

– Högst fordonsskatt i vår jämförelse har en bil som just nu säljs med kraftig rabatt, nämligen Volkswagen Tiguan med bensinmotor. Med en månadsavgift på omkring 3 000 kronor är det mycket bil för pengarna, skriver tidningen. 

– Men den årliga fordonsskatten ligger på över 8 200 kr. Under de 36 månaderna som avtalet löper kommer köparen alltså tvingas betala nästan 25 000 kr i skatt, eller nästan 700 kronor i månaden.

Andra läser: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Dyrast med bensin- och dieselbilar

Skattesmällan drabbar bara de som leasar en bensin- eller dieselbil, eftersom den som leasar elbil enbart behöver betala ett grundbelopp på 360 kronor. Många laddhybrider är dessutom undantagna från hög skatt.

Under årets första halvår var 51 procent av de privatlesade bilarna just elbilar. Laddhybrider inräknat var andelen 67 procent.

– Privatleasing är fortfarande den enklaste vägen in i elbilsägandet för många svenska hushåll. Osäkerheten kring elbilars andrahandsvärde gör att fler väljer att leasa i stället för att äga, säger Carplus produktchef Jan Gustafsson, enligt Teknikens värld.

Andra läser: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen