Sveriges bilister uppmanas: “Gör er redo”
2026 09 12
Houthirebellerna har tagit kontroll över Bab al-Mandab-sundet.
Krisen i Mellanöstern växer. Utöver kriget mellan USA och Iran flyttar nu Houthirebellerna fram sina positioner.
Houthisoldater har nu nått ön som delar Bab el-Mandeb i två farleder efter att regeringsstyrkor drog sig tillbaka, vilket fullbordade gruppens övertagande av sundet.
Nu uppmanar en expert bilister att göra sig redo på högre drivmedelspriser.
“Var redo”
Oljepriserna har varit förhöjda sedan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran mot slutet av februari.
Under den senaste tiden har priserna överstigit hundra dollar fatet.
Råvaruanalytikern Christian Kopfer menar att det är dags att göra sig redo för högre drivmedelspriser.
– Vi måste vara beredda på betydligt högre oljepriser och andra priser. Det sipprar ju igenom resten av ekonomin, så det är beklagligt, naturligtvis, säger han till Aftonbladet.
“Upp mot 30 kronor”
Kopfer säger vidare att dieselpriserna hade legat kring 25 kronor om det inte vore för skattesänkningarna.
Men högre priser är att vänta oavsett.
– Det har ju varit ganska stora skattesänkningar, men det kommer lätt gå upp mot 30 kronor igen, säger han.
Läs mer: Plötslig möjlighet för elbilsägare – passa på nu
Krisen förvärras
Det finns fortfarande inget slut i sikte på konflikten mellan Iran och USA.
Oljepriserna fortsätter att ligga kvar på höga nivåer, och samtidigt avancerar Houthistyrkorna i Jemen.
– Houthierna har slutfört sin erövring av området kring Bab el-Mandeb och Mayyunön, som ligger mitt i sundet, säger en tjänsteman enligt Euronews.
Rekord i USA
Uppgifter om attacker mot saudiska oljeledningar förvärrar läget ytterligare.
I USA har dieselpriserna i dagarna nått nya rekordnivåer.
Amerikanerna och iranierna tycks fortfarande vara långt ifrån att nå någon överenskommelse om vad som ska bli av Irans kärnvapenambitioner och det viktiga Hormuzsundet.
Läs mer: Säger upp alla anställda – har funnits sedan 1620
Foto: E. Akyurt
Text: Redaktionen


