Dundrar mot Natoland – “Utplånar er från kartan”
2026 09 12
Dmitrij Medvedev riktar skarpa hot mot Litauen.
Säkerhetsläget i Europa är alltjämt skakigt.
Kriget mellan Ryssland och Ukraina rasar vidare, och tonläget mellan Ryssland och europeiska Natoländer fortsätter att höjas.
Nu dundrar Dmitrij Medvedev mot Natolandet Litauen – och hotar med att “utplåna landet från kartan”, rapporterar Ukrainska Pravda.
“Ska utplåna”
Medvedev kommenterar ett konstitutionellt initiativ i Vilnius som syftar till att upphäva en bestämmelse som förbjuder utplacering av kärnvapen på landets territorium.
Han säger att inget land kommer att komma till Litauens undsättning om de aktiverar Natos artikel fem.
– För om den åberopas kommer det att bli en global katastrof. De är inte dumma. Men Litauen kommer att försvinna från kartan, säger han.
“Ingen kommer kriga”
Medvedev säger vidare att han inte tror att övriga Natoländer kommer att komma till Litauens försvar om de behöver det.
– Även om platsen förvandlas till bränd jord kommer inget annat land att gå i krig för dem. Och den välkända artikel 5 i Nato – den kommer inte att åberopas, det erkänner alla.
Läs mer: Nu bekräftar Storbritannien: Så många ryssar har dött
Explosion i Bulgarien
Tidigare i sommar inträffade en explosion vid en militäranläggning i Bulgarien.
Nu har det hänt igen.
En kraftig explosion ledde till en brand vid ett vapenförråd nära byn Tsareva under helgen, rapporterar Reuters.
Oklart varför
Bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier visar en kraftig brand.
Guvernör Kristina Sidorova kommenterar.
– För tillfället befinner sig branden på fabrikslagrets område. Den flyttar sig från lagerlokal till lagerlokal.
Någon officiell anledning till explosionen har inte meddelats ännu.
Läs mer: ”Ni hamnar i skottlinjen” – Kreml pekar ut Natoland
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen


