Natojätte kräver stopp – kan strypa ryssar från Europa
2026 09 05
Ett Natoland vill stoppa ryssars väg in i Europa.
Tyskland vill se kraftigt skärpta regler för ryska turister i EU.
Detta efter flera misstänkta sabotagefall som Berlin kopplar till rysk underrättelseverksamhet, rapporterar Guardian.
Kräver hårdare visumregler
Den tyska regeringen pressar sina europeiska partners att införa hårdare begränsningar för ryska medborgare som vill resa in i EU med turistvisum.
Bakgrunden är flera misstänkta sabotageattacker som Tyskland menar kan ha kopplingar till Moskva.
Tyska utrikesdepartementet anser samtidigt att alltför många ryska medborgare får turistvisum.
– Antalet visum som utfärdas till ryska medborgare för semester i Europeiska unionen är för högt, säger en talesperson för det tyska utrikesdepartementet.
LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa
Kan strypa väg in i EU
Från tyskt håll menar man att de stora mängderna visum går emot syftet med EU sanktioner mot Ryssland efter invasionen av Ukraina.
Enligt regeringskällor gör det stora antalet visum det dessutom svårare för myndigheter att veta vilka personer som befinner sig i EU och varför de har rest dit.
Italien har samtidigt blivit ett viktigt land för ryska resenärer.
Under 2025 utfärdade landet över 165 000 visum till ryska medborgare, jämfört med 63 894 under 2021.
Även antalet visum till belarusiska medborgare har ökat kraftigt.
Italien utfärdade 50 709 sådana visum under 2025, jämfört med endast 2 968 år 2021.
”Enorm” säkerhetsrisk
Roderich Kiesewetter, ledande utrikes- och säkerhetspolitisk expert inom det tyska regeringspartiet CDU, går ännu längre och kräver att EU omedelbart stoppar sitt turistvisumprogram för ryssar.
Han beskriver dagens situation som ”ohållbar” ur både ett säkerhetsmässigt och moraliskt perspektiv.
Kiesewetter menar att säkerhetsrisken är enorm och hävdar att möjligheten för ryska medborgare att röra sig fritt inom EU utnyttjas för spionage och sabotage.
Han vill därför att EU begränsar utfärdandet av visum till ryssar ”till det absoluta minimum”.
– Det överdrivna utfärdandet av turistvisum till ryssar motsäger den europeiska strategin att isolera Ryssland, säger Kiesewetter.
Han menar också att det skapar en bild av att situationen håller på att normaliseras för välbärgade ryssar, samtidigt som kriget i Ukraina fortsätter.
Samtidigt har flera EU-länder redan infört betydligt hårdare regler än vad EU kräver.
Estland, Finland, Lettland, Litauen, Polen och Tjeckien har i princip slutat utfärda visum till ryska medborgare eller kraftigt begränsat möjligheterna.
Andra EU-länder fortsätter däremot att utfärda stora mängder visum.
LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel
Foto: C. Hanson resp President of Russia Office
Text: Redaktionen


