2 sep 26

Populär bil stoppas i Sverige – biljätte bekräftar

2026 09 02

En populär elbil slutar säljas i Sverige.

Trots tusentals sålda exemplar väljer biljätten nu att stoppa modellen.

Beskedet kommer bara månader efter att en uppdaterad version visats upp.

Modell utgår

Nissan stoppar försäljningen av elbilen Ariya i Sverige.

Den nyligen uppdaterade versionen kommer inte att tas in på den svenska marknaden.

Samma beslut har fattats i Norge och Danmark.

– Det stämmer, samma gäller även för Sverige. Vi kommer inte ta in den nyligen uppdaterade versionen av Ariya, bekräftar Lotta Thulin, PR- och kommunikationschef på Nissan i Sverige, till Vi Bilägare.

Totalt har drygt 2 000 Ariya registrerats i Sverige sedan modellen lanserades.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Tuff konkurrens ligger bakom

Ariya lanserades för att konkurrera med populära eldrivna familje-SUV som Tesla Model Y, Volkswagen ID.4 och Volvo XC40.

Men konkurrensen på marknaden har blivit allt hårdare, samtidigt som Nissan nu väljer att rikta om sin elbilssatsning.

I stället för att fortsätta fokusera på Ariya satsar biljätten på mindre och mer prisinriktade modeller.

Nissan kommer på kort sikt att fokusera på den nya eldrivna Micra och den större Leaf.

– Framåt kommer även en eldriven Juke, säger Lotta Thulin.

Vad händer med köpta exemplar?

För de drygt 2 000 svenskar som redan köpt en Ariya innebär beskedet framför allt att modellen inte får någon ny generation eller uppdaterad version via den svenska generalagenten.

Bilarna som redan finns på svenska vägar fortsätter däremot att vara en del av Nissans fordonsbestånd.

Det finns också fortfarande information om Ariya på Nissans svenska webbplats, även om företagets aktuella satsning tydligt lyfter fram nya Micra och Leaf.

– Med mjuka linjer och en aerodynamisk form är ARIYA ett perfekt exempel på Nissans tänk gällande design av framtidens bilar, säger Nissan om den utgående modellen. 

LÄS MER: Tusentals ryska soldater har gått i ukrainsk fälla

Foto: P. Van der Meulen

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen