TIGER TEAM: Topphemligt USA-team – Tränar för kärnvapenattack

2022 03 24

En hemlig amerikansk grupp på regeringsnivå jobbar med övningar där olika svar på ett ryskt användande av otillåtna vapen testas.

Det handlar om potentiella amerikanska reaktioner i ett scenario där Ryssland bestämmer sig för att passera gränser som Väst varnat för i mycket kraftfulla ordalag –att använda biologiska eller kemiska vapen, samt i värsta fall – kärnvapen.

Högsta nivå inom Pentagon

Flera involverade personer i projektet som går under namnet ”Tiger Team” har bekräftat informationen, rapporterar New York Times.

I gruppen ingår flera personer i Vita Huset som tjänstgör på högsta nivå inom försvarshögkvarteret Pentagon och oron för att ett pressat Kreml och en desperat Putin ska ta till förbjudna biologiska eller kemiska vapen har ökat betydligt de senaste veckorna.

Arbetat i tystnad

Det speciella arbetslaget har arbetat i tystnad under Rysslands anfallskrig mot Ukraina. Deras huvudsakliga uppgift har varit att ta fram beredskapsplaner på hur USA och dess allierade kan reagera på den ryska diktatorn Vladimir Putins drag i sitt krig mot Ukraina och i sin aggression mot Väst.  

Gruppen har träffats flera gånger i veckan, uppger New York Times.

Planerat inför olika scenarier

Förutom ett ryskt användande av otillåtna vapen har ”Tiger Team” planerat för scenarier där Ryssland utökar sitt krig. I sådana scenarier väljer Putin att invadera grannländerna Moldavien och Georgien.

Attackerar vapenleverans

Gruppen av nationella säkerhetstjänstemän har även planerat för reaktioner i ett scenario där Ryssland attackerar konvojer i Natos territorium, som innehåller militär hjälp till Ukraina.

Det och andra oförutsedda händelser kommer att vara centrala i kommande Nato-möten mellan ledare från samtliga medlemsländer, uppger flera tjänstemän till New York Times.

Tränar på kärnvapenscenario

Rapporterna om att USA tränar inför ett kärnvapenscenario kommer kort efter att Kremls talesman Dmitrij Peskov framhävt att Ryssland kan använda kärnvapen i kriget i Ukraina om landet står inför ett ”existentiellt hot”.

– Vi har ett koncept för inhemsk säkerhet och det är offentligt. Du kan läsa om alla anledningar till att kärnvapen kan användas. Så om det finns ett existentiellt hot mot vårt land, då kan det användas i enlighet med vårt koncept, sade han till CNN.

Hård kritik

USA har riktat hård kritik mot Peskovs uttalande.

– Det är inte så en ansvarsfull kärnvapenmakt ska agera, kommenterade John Kirby, amerikanska försvarsdepartementets talesman, enligt The Guardian.

USA:s före detta försvarsminister Leon Panetta riktade även hård kritik mot Peskovs uttalande.

– Jag kan inte se det på något annat sätt än som väldigt farligt när Ryssland letar efter en möjlig ursäkt för att få använda kärnvapen, sade hon till CNN och tillade:

– Och att basera det på en falsk premiss om att Ryssland är hotat. Jag tror att vi bör känna en verklig oro över att Ryssland åtminstone överväger den möjligheten.

Topphemligt - Varför avslöjas det då?

Att ett fenomen är hemligt röner alltid uppmärksamhet och intresse och inte minst även en del nyfikna frågor.

En av frågorna är hur det kan vara hemligt om det nu är känt i media. Svaret är naturligt nog att det var hemligt - fram till att det kom ut i media. Tiger Team har alltså varit okänt för allmänheten till dess det kom ut i media, det vill säga nu.

Myndigheterna är med på noterna

En annan fråga är om media då inte gör fel som går ut med informationen. Det finns tillfällen där den saken kan diskuteras och där är ju personer som Julian Assange och Chelsea Manning aktuella namn. Men i de allra flesta fallen inklusive detta fall med Tiger Team är det ofta inga som helst problem - tvärtom - myndigheterna kan samverka med media.

Sänder ett budskap

I praktiken innebär det att ett projekt har varit hemligt fram till en viss tidpunkt då man bedömer att det finns fördelar med att informationen når ut i media. I detta fall kan det exempelvis vara fördelaktigt om Moskva känner till att en överträdelse av förbudet mot biologiska och kemiska vapen kommer att besvaras blixtsnabbt och med full kraft från Vita Huset och den fria världen.

Att gå ut i media med information - som fram till nu har varit topphemlig - är därmed helt enligt planerna och har viktiga syften.

Foto: D. Spanovic

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Natoland gör jätteorder på stridsfordon i hemlig affär

2025 11 08

Ett betydande Natoland ska enligt uppgifter rusta upp ordentligt.

Enligt ett regeringsdokument ska Tyskland vara på väg att rusta upp med nya helikoptrar och avancerad militärutrustning i en miljardaffär som hålls bakom stängda dörrar, rapporterar Reuters.

Hemlig försvarsuppgörelse

Tyskland, ett av Natos största medlemsländer, sägs förbereda ett nytt försvarspaket värt drygt 3,5 miljarder dollar, motsvarande nästan 40 miljarder kronor.

Enligt uppgifter till Bloomberg handlar det bland annat om 20 stridshelikoptrar från Airbus.

Beslutet väntas tas under ett slutet möte i det tyska parlamentet under nästa vecka.

Försvarsdepartementet har avböjt att kommentera uppgifterna.

LÄS MER: Natochefen varnar Putin – ”Det får aldrig hända”

Storsatsning på utrustning

Affären inkluderar även en separat del där försvarsmateriel till ett värde av cirka 1 miljard euro ska levereras av Hensoldt AG och Theon International – med beställning av omkring 100 000 mörkerkikare.

Helikopterköpet är en del av Tysklands pågående satsning på att modernisera sina väpnade styrkor, vilket tidigare i år omfattade ett beslut att successivt höja försvarsutgifterna till 3,5 % av BNP senast 2029.

– Tysklands totala försvarsutgifter skulle öka från 95 miljarder euro i budgetförslaget för 2025 till 162 miljarder euro i budgetramen för 2029, sa en källa till Reuters tidigare i år.

Budgeten för 2025 är den största någonsin och inkluderar rekordstora investeringar med ett låneprogram på nästan 378 miljarder euro för att finansiera uppbyggnaden av försvarssektorn.

Stärker sin roll

Tyskland har länge kritiserats för låga försvarsutgifter, men med de nya satsningarna visar landet att det tar en mer aktiv roll inom Nato.

De nya helikoptrarna och övrig utrustning ska förbättra landets förmåga att delta i internationella operationer och höja beredskapen för framtida säkerhetsutmaningar.

Friedrich Merz har tidigare i år bekräftat att han satt upp målet att göra Bundeswehr till den starkaste armén i Europa.

– Ökade försvarsutgifter görs inte för att göra USA en tjänst – utan eftersom Ryssland aktivt hotar friheten i hela det euroatlantiska området, sa han till Bundestag vid ett tidigare tillfälle.

LÄS MER: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Foto: I Dvurekov

Text: Redaktionen


8 november 2025

JUST NU: Ny flygskatt på gång

2025 11 08

Snart kan flygresor bli dyrare.

Flera länder vill införa en extra skatt på lyxresor.

Detta för att få de mest utsläppsintensiva flygpassagerarna att bidra mer till klimatet, rapporterar Svenska Yle.

Kampanj för lyxflygskatt

En grupp länder med Frankrike, Spanien och Kenya i spetsen kampanjar för att införa en särskild skatt på flygpassagerare i business- och förstaklass inför klimattoppmötet COP30 i Brasilien, enligt en insatt källa hos nyhetsbyrån AFP.

Idén bygger på att bussinesklass- och förstaklassäten  genererar tre gånger så mycket utsläpp per passagerarkilometer som ekonomi-passagerare, och att privatjetresor kan ge upp till 14 gånger högre utsläpp.

– Vi vill utvidga koalitionen och – i synnerhet – få med flera europeiska länder, säger källan till tidningen.

Förslaget omfattar både lyxflyg och privatflyg, där skatten exempelvis kan knytas till bränsleförbrukningen, men olika modeller diskuteras fortfarande.

LÄS MER: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Politiker försvarar initiativet

– Vi behöver innovativ och rättvis finansiering. Med Kenya, Spanien, Somalia, Benin, Sierra Leone och Antigua och Barbuda har vi gjort betydande framsteg för att flygsektorn ska bidra mer, säger Frankrikes president Emmanuel Macron och betonar behovet av rättvis finansiering.

Spaniens premiärminister Pedro Sánchez håller med.

– Det är bara rätt att de som har mest och därmed förorenar mest betalar sin del, säger han.

Motstånd från flygbranschen

Flygbranschen väntas reagera kraftigt på skatten.

Till exempel lanserade Air France i år sin lyxiga La Premiere-kabin, med sviter som har fem fönster, fåtölj och divansoffa som kan bli säng.

Förespråkare av skatten hävdar att efterfrågan på lyxresor är mindre prisberoende och att de rika sannolikt kommer fortsätta flyga lyxigt även om biljetterna blir dyrare.

Macron menar att “det skulle vara rättvist” och understryker att skatten syftar till att göra flygsektorn mer ansvarstagande mot klimatet.

LÄS MER: Så gick bostadsmarknaden i oktober

Foto: CardMapr.nl

Text: Redaktionen