Polisen uppmanar hela svenska folket – “Sprid inte”
2026 08 21
Polisen går ut med en skarp uppmaning till hela Sverige.
En svärdattack har skett på Brinellskolan i Fagersta.
Tre pojkar har enligt Region Västmanland förts till sjukhus efter attacken.
Två av dem ska ha allvarliga skador, och den tredje har lindriga skador.
Nu går polisen ut med en skarp uppmaning till hela svenska folket.
Polisen uppmanar
Polisen uppger att de fortsatt arbetar på plats, och ett större område har spärrats av för att utredningsåtgärder ska kunna vidtas.
Samtidigt har de noterat ryktesspridning efter attacken, och går därmed ut med en skarp uppmaning till svenska folket.
– Polisen är medveten om att många rykten florerar kring händelsen, och uppmanar starkt till att inte sprida rykten eller icke säkerställd information, framhåller polisen.
Detta har hänt
Vid 14-tiden på fredagen gick en man beväpnad med vad som beskrivs som “svärd eller machete” in på Brinellskolan i Fagersta.
Polisen fick sex minuter senare larm om pågående dödligt våld, rapporterar SVT.
Två pojkar under 18 år har förts till sjukhus med allvarliga skador, medan en tredje vårdas för lindrigare skador.
Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas
Gärningspersonen skjuten
En misstänkt gärningsman har blivit skjuten i benet av polisen, och har sedermera gripits.
Fagersta kommun och Region Västmanland har gått upp i stabsläge och ett kriscenter har upprättats i Risbrohallen.
Klockan 21 kommer en pressträff att hållas där polisen väntas medverka.
Ställer in talet
Statsminister Ulf Kristersson (M) har på fredagen ställt in sitt sommartal med anledning av dådet i Fagersta.
Han bekräftar själv beslutet.
– Med anledning av den allvarliga händelsen i Fagersta kommer min fulla uppmärksamhet ägnas åt arbetet med händelsen, säger statsministern.
Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda
Foto: P. Du Preez
Text: Redaktionen


