20 augusti 2026

Nya regler för jägare – fritt fram året runt

2026 08 20

Jakttiderna i Sverige ändras.

Naturvårdsverket har gjort en översyn över tiderna för jakt.

Nu går regeringen vidare och beslutar om att uppdatera reglerna.

– Det är väldigt bra att regeringen står upp för jakten och möjligheten att jaga de arter som har livskraftiga stammar, säger John Widegren, gruppledare för Moderaterna i miljö- och jordbruksutskottet.

– Det är också positivt att det blir enklare att kunna skydda jordbruket och fisket från för stora skador. Vi måste kunna värna vår livsmedelsproduktion.

Nej för älgen

I förslaget från naturvårdsverket fanns bland annat en punkt om älgjakt med. Det gällde skyddsjakt på älgkalvar i februari. Men till det säger regeringen nej.

– Jakttiderna behöver ses över regelbundet för att viltförvaltningen ska bygga på aktuella förutsättningar, säger landsbygdsminister Peter Kullgren (KD).

– Det ska bland mycket annat bli enklare att jaga skarv och säl men regeringen säger nej till utökad skyddsjakt av älgkalv.

Skydda tallskog

Syftet med den föreslagna utökade skyddsjakten på älgkalv var bland annat att skydda planterad ungskog av tall.

Samtidigt har regeringen vägt in andra perspektiv i sitt beslut.

– Mot bakgrund av älgstammens skick är Liberalerna nöjda med att föreslå jakttider utan februarijakt på älgkalv, säger Elin Nilsson, landsbygdspolitisk talesperson för Liberalerna.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet

Detta gäller

De nya reglerna träder i kraft 1 juli 2027.

Bland annat innehåller beslutet utökade möjligheter till allmän jakt på fälthare, rådjurskid, gräsand, knipa, storskrake, dalripa, fjällripa och snatterand.

Men också större möjligheter till skyddsjakt på kungsfasan, fälthare, näbbmöss, fasan, gråsparv, pilfink, bläsgås, bläsand, grågås, kanadagås, vitkindad gås, årskalv av dovhjort och kronhjort, trana samt gråhäger.

De nya reglerna utökar också möjligheten till skyddsjakt på skarv och säl.

När det gäller sälen så blir det fritt fram att skjuta året om i sötvattensområden. Också när det gäller skarven utökas jakttiden.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sebastian Pociecha

Text: Redaktionen


11 okt 2026

Prognosen: Swish kommer att försvinna

2026 10 12

Swish är ett av de starkaste varumärkena i landet – men kommer det vara så även framöver?

Den 12 december 2012 lanserades Swish som en betaltjänst för betalningar mellan privatpersoner. 

Idag används tjänsten av 8,8 miljoner svenskar – och i september månad genomfördes totalt 97 947 235 betalningar.

Swish är idag ett av de starkaste varumärkena i landet, men frågan är hur länge det kommer att vara.

“Kommer försvinna”

Elias Nordling på sajten Mobil menar att Swish förr eller senare kommer att försvinna. Han framhåller att det inte lär ske under de kommande åren, men att tjänstens “dagar är räknade”.

– Förr eller senare tror jag att en större aktör kommer in i Sverige och antingen konkurrerar ut Swish, eller tar över verksamheten och successivt stöper om den till sin egen tjänst, ungefär som Vipps gör med Mobilepay i Danmark och Finland, menas det.

“Internationellt projekt”

Swish ägs av bland annat Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea och SEB. Sajten lyfter fram att Swish inte är ett statligt alternativ, utan “ett företag som drivs av de svenska storbankerna, som i sin tur har gott om verksamhet utomlands”.

Och det är bara en tidsfråga innan en internationell aktör tar över.

– Den aktören kan mycket väl vara Vipps men behöver inte vara det. Om Tyskland kommer igång med mobila betalningar på samma sätt kan det bli en europeisk storaktör. 

Läs mer: Tydligt skifte för bolån i Sverige

Swish i siffror

Idag är Swish alltjämt ett av Sveriges starkaste varumärken. Så här ser tjänstens senaste siffror ut:

- 8,8 miljoner privatanvändare

- 300 000 företag tar betalt med Swish

- 97 947 235 betalningar i september

- 55 317 185 225 kronor swishade i september

- 93 procent av användare swishar eller tar emot swish varje månad

Toppade listan

Tidigare i år utsågs Swish till Sveriges starkaste varumärke – för femte året i rad.

Betaltjänsten toppade listan framför varumärken som Ikea, Volvo, Ica, Arla och Systembolaget.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Foto: Swish

Text: Redaktionen


11 oktober

S ger nytt besked till väljarna – “Inte optimalt”

2026 10 11

De rödgröna är överens om att stoppa tonårsutvisningarna.

Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Centerpartiet är överens om att sätta stopp för tonårsutvisningar.

Men det finns fortfarande inte någon regering på plats. Socialdemokraterna meddelar nu väljarna att det därför kan ta tid innan en stopplag blir till verklighet, rapporterar Sveriges Radio.

Kan ta tid

Det är svårt för riksdagen att driva den lagstiftningsprocess som regeringen vanligtvis hanterar.

Därmed ser det inte ut att bli något stopp på tonårsutvisningarna inom någon nära förestående framtid.

– Det är inte optimalt att riksdagen gör den här uppgiften, det optimala är ju att en regering gör uppgiften. Det är där alla resurser finns. Så det kan ta ett tag, säger Socialdemokraternas migrationspolitiska talesperson Ida Karkiainen. 

Vill ha Forssells hjälp

I syfte att skynda på stopplagen kommer Karkiainen på tisdag att bjuda in migrationsminister Johan Forssell (M) för att få hans hjälp.

– Bland annat genom att bjuda in migrationsminister Johan Forssell till socialförsäkringsutskottet försöker vi nu få till en bred överenskommelse, det hade varit bra för alla som väntar på besked, säger hon.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Är överens

Redan i februari meddelade Centerpartiet att de kräver ett stopp på tonårsutvisningarna.

Partiet beskrev det då som “ett omänskligt systemfel som sliter tonåringar från sina familjer”.

– Ibland till länder de knappt varit i eller ens kan språket i. Det är djupt inhumant. 

“Självklar del”

I juni gick Miljöpartiet och Vänsterpartiet ut med ett liknande meddelande. Annika Hirvonen, migrationspolitisk talesperson för Miljöpartiet, menade att det är “grymt och ineffektivt”.

– Det här är människor som är en självklar del av vårt samhälle. 

Läs mer: Då ställs S inför det stora testet

Foto: A. Stuber, Socialdemokraterna, Vänsterpartiet Miljöpartiet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen