USA hotar att attackera nytt land
2026 08 17
Ett nytt land riskerar att dras in i kriget mellan USA och Iran.
Det framgår av ett nytt uttalande från USA:s president Donald Trump.
Trump hotar att attackera Oman, rapporterar Fox News.
– Om Oman lägger sig i kommer vi att bomba skiten ur dem, säger presidenten enligt kanalen.
Hävdar: Avtal är klart
Hotet utfärdas efter att Iran förra veckan meddelat att landet förhandlar med Oman om en öppning av Hormuzsundet i Persiska viken.
På måndagen uppger den iranska regimen att man har enats om ett avtal med Oman om den viktiga sjövägen.
– En överenskommelse har nåtts om transitruttens sträckning, säger Irans utrikespolitiske talesperson Esmail Baghaei.
Han specificerar inte vilka rutter som länderna har enats om att återöppna. Tidigare rapporter har antytt att avtalet innebär att Hormuz ska öppnas för fartygstrafik längs Iran på väg in i sundet och längs Oman på väg ut.
Stagnerat totalt
Den tillfälliga vapenvilan på 60 dagar mellan USA och Iran löper ut under måndagen.
Efter nya attacker mot flera handelsfartyg avtog trafiken genom Hormuzsundet i helgen. Endast fem fartyg passerade under lördagen, medan inget registrerades på söndagen.
En kraftig minskning jämfört med föregående helg, då 31 fartyg passerade farleden, enligt analysföretaget Kpler.
LÄS OCKSÅ: Putin sätter deadline – har ett år på sig
FAKTA: Hormuzsundet
Hormuzsundet är en smal vattenförbindelse mellan Persiska viken och Arabiska havet, och bildar ett sund mellan Iran och Oman.
Det är den huvudsakliga exportvägen för råolja och naturgas från länderna och andra storproducenter som Saudiarabien, Irak, Kuwait, Förenade Arabemiraten.
På det smalaste stället är det endast 20 sjömil tvärs över, varav en stor del omfattas av Irans internationella vatten.
Innan krigsutbrottet färdades omkring 3 000 kommersiella fartyg genom sundet varje månad.
LÄS MER: Ryska företag vädjar till Kreml
Foto: U.S. Army photo by Sgt. Thomas Mort
Text: Redaktionen


