S och M ger samma löfte – vill se totalstopp
2026 08 15
Både M och S ger nu ett löfte om ekonomin.
Moderaterna och Socialdemokraterna riktar hård kritik mot varandras ekonomiska politik.
Samtidigt ger de båda samma löfte inför nästa mandatperiod – de lovar ett totalstopp.
Vill se ett stopp
Regeringen har lånat mycket pengar under den gångna mandatperioden.
Det har satsats stora pengar på exempelvis tillfälligt sänkt bränsleskatt, tillfälligt sänkt pris på kollektivtrafik och upprustning av försvaret.
S kritiserar regeringen och lovar ett lånestopp till nästa mandatperiod, rapporterar SVT.
– De reformer som genomförs nästa mandatperiod behöver vara finansierade. Vi har försökt anpassa våra vallöften efter reformutrymmet, säger Mikael Damberg (S), ekonomisk-politisk talesperson, till kanalen.
Möjligheten till reformer kommer alltså att styras av hur Sveriges ekonomi går, och enligt Konjunkturinstitutet kan reformutrymmet under nästa mandatperiod uppskattas till 94 miljarder kronor.
Det är mindre än vad regeringen spenderat bara i år, enligt kanalen.
Men M riktar å sin sida kritik mot S – samtidigt som de ger samma löfte om ekonomin.
LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort
M ger samma löfte
Även M utlovar alltså ett lånestopp under nästa mandatperiod.
Statsminister Ulf Kristersson (M) menar att de senaste årens lån har varit motiverade med tanke på bland annat lågkonjunkturen.
Men under nästa mandatperiod kommer det att se annorlunda ut.
– Nu går vi in i en bättre ekonomisk utveckling. Alla permanenta utgiftsreformer nästa mandatperiod måste vara finansierade, säger Ulf Kristersson, enligt kanalen.
S och M har upprepade gånger varnat för varandras ekonomiska politik den senaste tiden.
Kritiserar varandra
S har riktat hård kritik mot hur M har skött statens finanser under den gångna mandatperioden.
Samtidigt har M och Tidöpartierna varnat väljarna för att det kan bli en rejäl vänstersväng om oppositionen vinner valet.
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har varnat för skattehöjningar om S hamnar i regeringsställning.
Även den tidigare finansministern Anders Borg (M) har varnat för ett regeringsskifte.
I en debattartikel i DN nyligen argumenterade Borg för att V och MP kan få en historiskt stark position efter valet om oppositionen vinner, vilket enligt Borg kan få stora konsekvenser för svensk ekonomi.
LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet
Text: Redaktionen


