UPPGIFTER: Riksdagsparti riskerar att gå bankrutt
2026 08 15
Ett parti riskerar en riktig miljonsmäll.
Om mindre än en månad är det val, och det är inte bara politiskt inflytande som står på spel.
Ett parti uppges hotas av ekonomisk bankrutt.
Kan förlora 6 miljoner
Om Liberalerna åker ur riksdagen och får ett riktigt dåligt valresultat så kan partiet förlora mångmiljonbelopp.
Det är inte bara 4-procentsspärren som spelar roll, rapporterar DN.
Om L hamnar under 2 procent så förlorar partiet det mesta av partistödet.
Partiet kan gå miste om nästan 6 miljoner kronor i stöd redan 2027, för att därefter successivt få ännu mindre pengar under mandatperioden, enligt tidningen.
Det riskerar alltså att gå riktigt illa för partiet, som redan idag har begränsade ekonomiska resurser.
L har dessutom hamnat under 2 procent i flera mätningar, vilket visar att partiet löper en verklig risk att förlora merparten av sitt partistöd.
I Novus mätning i juli hamnade L på rekordlåga 1,8 procent, vilket är den lägsta nivån någonsin för partiet hos det mätinstitutet, har TV4 rapporterat.
När mätningen presenterades i juli sade L att man hoppades att opinionen skulle vända efter partiets besked om att man kan släppa fram en regering där SD sitter med.
– Vi har under lång tid haft ett tufft opinionsläge och regeringsfrågan har legat som en våt filt över oss. Nu har vi fattat ett tydligt beslut och vill man fortsätta ha en borgerlig regering måste liberalerna komma in i riksdagen, sade Fredrik Brange (L), partisekreterare, till kanalen.
LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort
”Då kommer S styra Sverige väldigt länge”
Regeringsbeskedet har dock inte gett den effekt som L hade hoppats på, och partiet har fortsatt hamnat under riksdagsspärren i många mätningar.
Partiledaren Simona Mohamsson valkampanjar nu för fullt för att försöka vinna röster.
Hon varnar för att en riksdag utan L kommer att ge S makten under lång tid.
– Om man inte röstar på Liberalerna kommer Socialdemokraterna att styra Sverige nästa mandatperiod och väldigt, väldigt, väldigt lång tid framåt, säger Mohamsson till tidningen.
Men Mohamsson kämpar alltså inte bara för att komma över 4-procentsspärren.
Även siffran 2 procent är viktig, för om L åker ur riksdagen så kan det bli väldigt svårt för partiet att komma tillbaka i valet 2030 om man inte har ekonomiska resurser till en valkampanj.
LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml
Text: Redaktionen


