Ebba Busch ger plötsligt regeringsbesked
2026 08 12
Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch har öppnat för breda överenskommelser med Socialdemokraterna.
KD-ledaren har även tonat ner retoriken mot Magdalena Andersson (S) och synts tillsammans med S-ledaren på bilder som publicerats på Anderssons sociala mediekonton.
Samtidigt har hon stäng dörren till att släppa fram en regering med Andersson som statsministern.
Men nu tycks Busch ställa dörren på glänt.
Det framgår av ett nytt utspel från KD-ledaren.
I en intervju med SvD betonar hon att Tidöpartierna är hennes enda alternativ ”inför valet”.
Men om en krissituation skulle uppstå efter valet är hon beredd att överväga andra alternativ.
– Hamnar vi i ett helt annat läge efter valet, med kris eller en helt exceptionell situation, det kan ingen partiledare utesluta. Ulf Kristersson har kommenterat det i många intervjuer, säger hon till tidningen och tillägger:
– Det är klart att vi är många som skulle vara beredda att ta ansvar för Sverige då.
Tror på comeback
Ebba Busch har dock inte gett upp hoppet om en valvinst för Tidöpartierna, trots det prekära läget i opinionen.
– Det finns en anledning till att man behöver ha en valrörelse, det är då det kan hända saker. Jag om någon vet det, vis av erfarenhet från 2018 där vi gjorde en jättespurt och vi tänkte spurta igen nu, säger hon till TV4.
– Jag tror att vi kommer att se en rejäl come back för det blågula laget och det hänger på att jag räknar med att Ulf Kristersson kommer att göra det bra i statsministerduellerna i slutveckan.
ANDRA LÄSER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda
Mycket tufft läge
Opinionsläget ser mycket tufft ut för regeringen med drygt en månad kvar till valdagen.
Enligt en storskalig prognos från SvD/Newsworthy är sannolikheten över 90 procents att den rödgröna sidan vinner valet i september.
Modellen bygger på historiska data och aktuella opinionsmätningar och har simulerat valresultatet 1 000 gånger.
– Det blir väldigt svårt för Tidöpartierna att komma upp i egen majoritet som det ser ut just nu. Så stora opinionssvängningar som behövs är historiskt sett väldigt ovanliga, säger Jens Finnäs, datajournalist och medgrundare till Newsworthy, till tidningen.
LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet
Text: Redaktionen


