Danmark och Italien gör gemensamt utspel om migration 

2026 08 11

Mette Frederiksen och Giorgia Meloni ryter ifrån.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen är socialdemokrat, medan Italien premiärminister Giorgia Meloni tillhör det högerpopulistiska partiet Fratelli d’Italia (Italiens bröder).

Men trots att de står på olika sidor går de nu ut med ett gemensamt fördömande.

”Vi accepterar det inte”

I ett gemensamt inlägg i sociala medier rasar Frederiksen och Meloni mot ”okontrollerad invandring”, rapporterar Politico.

– Vi är båda stolta över Europas kristna kulturarv och vill skydda det, skriver de två ledarna i inlägget, som bland annat finns på Melonis Facebooksida.

I uttalandet understryker de att de kommer från olika politiska bakgrunder.

– Vi är medvetna om att många kanske undrar över vårt samarbete. Vi kommer från mycket olika politiska bakgrunder, och vi är definitivt inte överens om allt, konstaterar Frederiksen och Meloni.

Trots skillnaderna gör de två ledarna ett tydligt ställningstagande – som handlar om migrationen.

– Vi accepterar inte okontrollerad invandring till Europa, och vi har främjat en strikt invandringspolitik, både i våra nationer och i Europa, skriver de.

Ceuta-krisen har lett till storbråk

Melonis och Frederiksens utspel kommer efter den uppmärksammade Ceuta-krisen, där drygt 70 000 migranter okontrollerat tog sig till den spanska enklaven Ceuta i Nordafrika.

Detta ledde till storbråk mellan Spanien och Italien. Italien införde gränskontroller mot Spanien, vilket gjorde den spanska regeringen rasande. Spanien svarade med samma mynt och införde gränskontroller mot Italien.

Krisen har lett till en intensiv debatt om illegal migration.

Italien och Danmark har skickat ett gemensamt brev till EU-kommissionen med krav om åtgärder vid EU:s gränser.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

”Vanliga människor betalar ett högt pris”

Nu fortsätter alltså Meloni och Frederiksen att driva frågan.

– Vanliga människor har betalat ett för högt pris på grund av okontrollerad invandring, skriver de, och menar att illegal migration har lett till ökad brottslighet och ett ökat tryck på den offentliga sektorn.

– Vi är båda stolta över Europas kristna kulturarv och vill skydda det. Vi förväntar oss att de som kommer till våra länder och väljer att göra Europa till sitt hem respekterar våra värderingar och inte försöker påtvinga oss levnadssätt som vi inte delar, skriver Giorgia Meloni och Mette Frederiksen, enligt tidningen.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 2026

Nya uppgifter om regeringsbildningen

2026 09 23

Regeringsförhandlingarna haltar.

Under dagen kommenterade Magdalena Andersson (S) för första gången arbetet med att samla ett regeringsunderlag inför en kommande statsministeromröstning. Partiledaren kommer få ihop en regering, löd beskedet.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

”Händer ingenting”

Bara några timmar efter S-ledarens besked kommer nya uppgifter i frågan. Flera källor uppger för TV4 att S ännu inte har fått igång några riktiga diskussioner i regeringsfrågan.

– Det händer inget alls, säger en källa tillhörande ett av de rödgröna partierna, till kanalen.

Andra frågor

Flera källor inom de fyra partierna, som under föregående mandatperiod varit i opposition, uppger att de är förvånade över att S inte verkar ha en tydlig plan för hur regeringsbildningen ska se ut.

Samtal kring andra frågor pågår, men när det gäller regeringsbildningen står det stilla, enligt kanalens uppgifter.

– Förutom frågor som rör nämnder och utskott, så har inga förhandlingar rullat igång, säger en källa med en central roll i ett av de fyra partierna.

Läs också: Vänta inte – svenska bilister uppmanas

Fick uppdraget i fredags

Det var i fredags som Magdalena Andersson fick uppdraget att försöka samla ett regeringsunderlag. Det meddelade talmannen Andreas Norlén på en pressträff, efter att ha träffat samtliga partiledare i riksdagen under fredagen.

– Mot bakgrund av dagens samtal har jag beslutat att ge Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson uppdraget att sondera förutsättningarna för att bilda en regering som kan tolereras av riksdagen, sade Andreas Norlén enligt SVT.

Ny talman

I slutet av veckan väntas de rödgröna partierna presentera ett förslag på en ny talman till riksdagen. Favorittippad till nominering är den före detta landsbygdsministern, Jennie Nilsson (S).

– Självklart är det kul att finnas med i spekulationerna, säger hon till Expressen.

Andra läser: Fartyg attackerat – brittisk varning utfärdas

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen