Över 450 drönare har skickats mot Ryssland

2026 08 10

Ukraina har skickat en stor drönarsvärm mot Ryssland.

Det finns inget slut på kriget i sikte.

Snarare tycks stridigheterna intensifieras – och på måndagsmorgonen kommer uppgifter om att Ukraina har skickat över 450 drönare mot Ryssland.

Det är oklart exakt hur många som har träffat sina måltavlor, och hur många som har skjutits ner.

Men filmklipp och bilder cirkulerar nu som visar ett oljeraffinaderi i brand, rapporterar Kyiv Post.

Stor attack

Fler än 450 drönare har attackerat 16 ryska regioner samt ockuperade Krym.

Drönare ska bland annat ha slagit ner i Nizjnekamsk i republiken Tatarstan.

En analys av foton och videor gjord av den ryska nyhetssajten Astra tyder på att drönarna kan ha haft Nizjnekamskneftechim, ett av Rysslands största petrokemiska komplex, som måltavla.

Även ett oljeraffinaderi i staden ska ha träffats.

“Brutal attack”

Myndigheter i Tatarstan bekräftar attacken, rapporterar Ukrainska Pravda.

– Republiken utsattes för ännu en brutal attack av fientliga drönare i morse. Ett storskaligt drönaranfall mot staden Nizjnekamsk pågår just nu, menas det.

Nizjnekamsk är hem till ett av Rysslands främsta olje-och petrokemiska komplex.

Energiinfrastruktur i ockuperade Donetsk och Krym ska också ha träffats, uppger Kyiv Independent.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Dödsfall i Ukraina

Samtidigt fortsätter de stora ryska attackerna mot Ukraina.

Under gårdagen dödades 13 personer och fler än 90 skadades på olika håll i Ukraina.

Ryska missiler och drönare slog då ner på 22 platser.

Ballistiska missiler

Sex ballistiska missiler skickades bland annat mot Kyjiv.

Ukraina har fortsatt svårt att få ner missilerna.

– Det krävs mer tryck — nya sanktioner som förhindrar Ryssland från att tillverka dessa ballistiska robotar. Och vårt folk behöver absolut mer skydd, framhöll Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj efter attacken.

Läs mer: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen