JUST NU: Vill öka invandringen – besked inför valet
2026 08 06
– Vi klarar av att ta emot mer än vad vi gör i dag.
Det säger Miljöpartiets språkrör Daniel Helldén i Ekots partiledarutfrågning.
MP-ledaren meddelar att han vill förenkla processen för permanenta uppehållstillstånd och öka mottagandet av kvotflyktingar.
– När det gäller kvotflyktingar anser vi att vi bör ta emot fler. FN uppmanar till det för att det är otroligt utsatta människor det handlar om, säger Helldén till radion.
5 000 flyktingar
Miljöpartiet vill ta emot 5 000 kvotflyktingar varje år. I dag tar Sverige emot cirka 900 kvotflyktingar årligen.
MP vill även återinföra det så kallade spårbytet och förenkla reglerna för arbetskraftsinvandring.
– Den som arbetar, försörjer sig och är etablerad i Sverige ska kunna söka arbetstillstånd utan att först tvingas flytta härifrån. Lön i nivå med kollektivavtal och praxis inom branschen ska räcka för att stanna, skriver partiet på sin hemsida.
Tidöregeringen har skärpt reglerna för arbetskraftsinvandring – bland annat genom ett nytt lönekrav som innebär att lönen ska vara minst 90 procent av medianlönen i Sverige vid tidpunkten för ansökan för att få arbetstillstånd.
ANDRA LÄSER: Vändning på bostadsmarknaden
Dundrar: ”Backa tio år bakåt i tiden”
Liberalernas partiledare Simona Mohamsson kallar Miljöpartiets migrationspolitik för naiv.
– Helldén blundar för integrationsproblemen i Sverige när han vill öka asylinvandringen. Han blundar för de barn som växer upp i utanförskap och de förorter där framtidstro försvunnit, skriver hon på X.
– Efter fyra år av riktig integrationspolitik kan vi inte gå tillbaka till rödgrön naivitet, tillägger Mohamsson.
Sverigedemokraternas migrationspolitiske talesperson Ludvig Aspling reagerar också kraftfullt på Helldéns utspel.
– I tidigare vänsterregeringar har MP dikterat migpolitiken och de kommer uppenbarligen inte släppa frågan, skriver han på X och kallar Daniel Helldén för en ”true believer”.
– Det finns ingen konsekvens han inte är beredd att ta för att maxa invandringen. Vi riskerar att backa ganska exakt tio år bakåt i tiden.
LÄS OCKSÅ: Historisk vändning i Ryssland – tar in förbjuden vara
Foto:
Text: Redaktionen


