Kan ge böter och ombesiktning – säljs på Biltema
2026 08 05
Det gäller att se upp när du köper bildelar till bilen.
Flera bildelar som säljs i butik kan orsaka problem för bilägare.
I värsta fall kan det leda till både böter och krav på ombesiktning.
Delarna som kan ge problem
Bilägare som monterar vissa typer av bildelar behöver vara försiktiga.
En granskning av bildelssortiment visar att flera produkter kan vara olagliga att använda på svenska vägar.
Det handlar bland annat om extraljus med LED-teknik, så kallade glimmers, samt olika typer av LED-lampor och katalysatorer.
På flera produkter framgår det att de saknar E-märkning, vilket kan innebära att de inte är godkända för användning på allmän väg.
– För att ett företag ska få sätta detta E på sin produkt eller komponent måste företaget först gå igenom en typgodkännandeprocess för att visa att produkten uppfyller reglerna i överenskommelsen, uppger UNECE (FN:s ekonomiska kommission för Europa).
LÄS MER: Eldinferno över Ryssland
Extraljus kan ge böter
En av produkterna som kan skapa problem är LED-extraljus med så kallade glimmers.
Lamporna kan vara godkända i vissa sammanhang, men får inte användas på ett sätt som bländar eller stör mötande trafik.
Om de används fel kan bilägaren få böter på 500 kronor.
Enligt polisen blir lamporna olagliga när de kopplas in på fel sätt.
Även vissa LED-lampor, rökfärgade strålkastarfilmer och sport- samt racekatalysatorer kan leda till anmärkningar vid kontroll.
Vid besiktningen kan felaktiga delar innebära att bilen underkänns och att ägaren måste komma tillbaka för en ombesiktning.
Polisen varnar samtidigt för att bilägare själva måste ha koll på vilka delar som får användas.
I värsta fall kan en bil få körförbud om bristerna inte åtgärdas inom utsatt tid.
Flera av dessa bildelar säljs hos lågprisjättar som Biltema, där E-märkningen helt saknas.
Kunder uppmanas nu att kontrollera bildelarna innan köp.
Tidigare kritik
Biltema har tidigare hamnat i blåsväder efter att kunder och experter ifrågasatt liknande produkter i sortimentet.
En uppmärksammad diskussion handlade om ett spännband för lastsäkring som såldes för 159 kronor.
Flera kunder menade att produkten saknade tydlig märkning och ifrågasatte om den uppfyllde kraven för säker lastsäkring.
– Biltemas spännband är inte godkända för lastsäkring på släpvagnar. Då dessa saknar de blå lapparna är de inte lagliga att använda efter väg enligt standarden för lastsäkring 12195-2, skrev en kund i en Facebookgrupp om Biltemas produkter.
Samtidigt försvarade andra kunder produkten och menade att det viktigaste är att spännbandet används korrekt och klarar belastningen.
LÄS MER: Ryssarna avslöjade – skakande filmklipp visar
Foto: Biltema resp J. Kavan
Text: Redaktionen


