30 juli 2026

Värsta virusnivån på 30 år – Trump vädjar till hälsoministern

2026 07 30

Världens mest smittsamma virus har brakat loss i USA.

Redan förra året slog flera forskare larm. 

Den mycket smittsamma virussjukdomen mässling, som betraktades som utrotad för 25 år sedan, började då få fart igen.

Nu har nivåerna nått den högsta siffran på 30 år.

Och då vädjar president Donald Trump till hälsominister Robert F. Kennedy Jr – att skära ned ytterligare på vaccinationerna i USA.

– Vid en lunch i maj på presidentens golfbana i norra Virginia frågade president Trump hälsovårdsminister Robert F. Kennedy Jr. varför han inte gjorde mer för att utreda det påstådda sambandet mellan vacciner och autism, uppger källor med insyn enligt den ansedda tidningen Wall Street Journal.

"President i mässlingland"

Donald Trump har vid flera tillfällen uttalat sig skeptiskt kring vaccin. Nyligen satte dock Vita huset stopp för fler förändringar på området, på grund av att det bedöms missgynna Republikanerna i det kommande mellanårsvalet.

Nu uppges Trump istället uppmana den mångåriga vaccinmotståndaren och hälsoministern RFK Jr att “mer aggressivt” skära ned på vaccinerna i USA, skriver The Guardian.

– Donald Trump har varit mot vaccin åtminstone sedan 2015, säger Paul Offit, chef för Vaccine Education Center och läkare i infektionssjukdomar vid Children's Hospital of Philadelphia, till tidningen.

– Trump har blivit president i mässlingland. Det borde oroa honom, tillägger Offit.

Andra läser: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Forskarna: inget samband

Vita huset har kommenterat men inte förnekat uppgifterna från Wall Street Journal. 

Kush Desai, Trumps talesperson, menar att frågor från föräldrar till autistiska barn “länge har ignorerats, om inte hånats” och att Trumpregeringen är “fast besluten att inte lämna någon sten ovänd" i frågan, skriver The Guardian.

Det har i årtionden forskats på orsakerna till autism. De överväldigande resultaten pekar på att genetik är förklaringen. Stora mängder studier har slagit fast att det inte finns något samband mellan vacciner och autism.

Andra läser: Uppgifter: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Chockökning för hushållen i dag: Priset stiger 171 procent

2026 07 29

Elmarknaden är i gungning under onsdagen.

Priserna skjuter i höjden runt om i hela Sverige.

Störst uppgångar noteras i södra och mellersta Sverige.  

I det näst sydligaste området SE3 ligger det genomsnittliga spotpriset på 37,11 per kilowattimme – en ökning med 156 procent jämfört med tisdagen, enligt sajten Elprisetjustnu.  

Den största prisökningen noteras i det sydligaste elområdet SE4. Där rusar spottpriset till 51,89 öre per kilowattimme under onsdagen, vilket är en ökning med 171 procent jämfört med föregående dag.

Även i norr noteras omfattande prisuppgångar, dock från lägre nivåer.

I de nordligaste elområdena E1 och E2 landar det genomsnittliga spotpriset på 17,23 öre/kWh respektive 17,13 öre/kWh. Det markerar ökningar på 116 respektive 122 procent jämfört med tisdagen.

Flera faktorer påverkar

Det är skrivande stund oklart vad som föranlett de kraftiga prisökningarna.

I juni ledde värmeböljor, mindre blåst och begränsat med kärnkraft till högre elpriser, uppger statliga Vattenfall.

Prissvängningarna påverkar i synnerhet kunder med kvartsprisavtal, där man får ett nytt elpris var 15:e minut.

– De extrema elpriserna, framför allt vissa tider på dygnet, är något kunder med kvartsprisavtal måste vara väldigt uppmärksamma på. Har du rörligt elavtal är det ett månadsmedelpris du betalar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter

Klimatcoachen tipsar

Vattenfalls klimatcoach Jens Berggren konstaterar att sommaren är en speciell period på elmarknaden.

– Sett över hela året står uppvärmning och varmvatten för huvuddelen av ett villahushålls elförbrukning, men under sommaren kan ofta nedkylning, exempelvis kyl och frys, dra mer ström och i vissa hem tillkommer el för pool, AC och kanske extra tvätt och disk, säger han och fortsätter:

– Vid nästa värmebölja är ett tips att med markis, persienn eller gardin stänga solljuset ute under dagen och passa på att vädra under natten.

LÄS OCKSÅ: Historisk vändning – kan lämna Putins block 

Foto: I. Rifath

Text: Redationen