Flera till sjukhus – har ätit populärt godis
2026 07 27
Flera personer i Finland har tvingats uppsöka sjukvård i samband med hög konsumtion av en populär godissort.
Det vittnar finska läkare om, rapporterar Iltalehti.
Godissorten som orsakar hälsoproblem är lakrits.
För stor konsumtion av det populära godiset kan få allvarliga konsekvenser. Detta eftersom lakrits innehåller glycyrrhizinsyra, som kan höja blodtrycket avsevärt och orsaka livshotande hjärtrubbning – så kallad malign arytmi.
Den senaste tiden har flera invånare i Finland fått uppsöka sjukvård efter att ha konsumerat lakrits.
– Vissa personer har till och med hamnat på intensivvårdsavdelningen på grund av farligt högt blodtryck och livshotande låga kaliumnivåer, säger läkaren Leena Norvio, specialist i invärtes medicin och endokrinologi, till Iltalehti.
”Ser det förvånansvärt ofta”
Norvio berättar bland annat om en ung kvinna som tvingades söka vård för högt blodtryck. Läkare uppmanade henne att minska sin konsumtion av lakrits, eftersom den hade en stor påverkan på hennes blodtryck.
Trots det fortsatte kvinnan att äta lakrits. Hon drabbades senare av en hjärnblödning och blev invalid. Enligt Norvio bedömdes den lakritsorsakade blodtrycksökningen ha varit en betydande faktor till sjukdomsutvecklingen.
Vidare berättar läkaren att hon stött på flera fall där lakritsprodukter har varit den främsta anledningen till att personer har blivit inlagda på akuten.
– Det är mycket vanligare än man kan tro. Jag ser det förvånansvärt ofta, säger hon till tidningen.
ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin kommer snart mobilisera hundratusentals
Små mängder höjer blodtrycket
Forskare har tidigare slagit fast att större mängder lakrits orsakar högt blodtryck.
I mars 2024 kunde forskare vid Linköpings universitet även visa att små mängder lakrits höjer blodtrycket.
– I studien såg vi att ett dagligt intag av lakrits som innehöll 100 mg glycyrrhizinsyra höjde blodtrycket hos unga friska personer. Det har tidigare inte visats vid så små mängder lakrits, kommenterade Peder af Geijerstam, doktorand vid Institutionen för medicin och hälsa vid Linköpings universitet och ST-läkare i allmänmedicin, och studiens huvudförfattare.
LÄS OCKSÅ: Priset på ris stiger kraftigt
Foto: A. Jostelius
Text: Redaktionen


