27 juli 26

I DAG MÅNDAG: Polismeddelande till 500 000 svenskar

2026 07 27

Minst 29 personer har skadats i Berlin och en kvinna har dödats efter att en skåpbil kört in i en folkmassa under Pridefirandet i staden.

Den misstänkte gärningsmannen Abdul Ballout, 21, har skjutits till döds av tysk polis. Enligt den tyska regeringen rör det sig om ett islamistiskt terrordåd.

Samtidigt inleds Stockholm Pride under måndagen.

Förra året lockade evenemanget ett stort intresse. Cirka 50 000 personer deltog i paraden, medan omkring 500 000 åskådare följde den längs gatorna, rapporterar QX.

Polisen uppmanar

Nu går polisen ut med ett meddelande till alla som funderar på att delta eller beskåda paraden.

Stockholmspolisens presstalesperson Mats Eriksson uppmanar folk att delta i evenemanget som planerat och inte låta terrordådet i Berlin påverka planerna.       

– Vi vill inte att folk ska ställa in aktiviteterna som de har planerat för att ha roligt och titta på eller medverka i evenemanget. Vi hoppas att folk ska känna sig trygga, trots det som har hänt i Berlin, säger han till P4 Stockholm.

Mats Eriksson tillägger att polisen har goda resurser på plats och är redo att hantera diverse scenarier.

Festivalledaren Måns Axelsson anser också att besökarna kan känna sig trygga.

– Det är oerhört tragiskt det som har hänt och våra tankar går till de drabbade och deras anhöriga. Men vi känner oss väldigt trygga och har en kontinuerlig dialog med polisen om säkerhetsarbetet, säger han till radion.

LÄS OCKSÅ: 800 miljoner har betalats ut till fritidshusägare

Terrorforskare varnar

Hans Brun, terrorforskare och chefsanalytiker på säkerhetsföretaget SRI, varnar för att terrordådet i Berlin kan inspirera till nya attentat.

– Myndigheterna måste vara på tå. Det här kan mycket väl komma att hända igen ganska snart, tyvärr, säger han till TV4.

Brun beskriver hotbilden i Europa som mycket allvarlig.

– Dels har vi de vanliga grupperingarna, jihadister och högerextrema, som man måste se upp med och hålla ögonen på. Men sedan har vi också fått tydliga indikationer på att även Hamas har planerat och förberett stora attacker i Europa, som är under utredning nu.

ANDRA LÄSER: Trump varnar Putin

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 sep 26

Fiasko i ny mätning – Tidöparti tappar kraftigt

2026 09 09

Moderaterna ser ut att gå mot ett ovanligt svagt valresultat.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

I undersökningen hamnar M långt under resultatet i valet 2022, då partiet fick 19,10 procent av rösterna.

Moderaterna backar med 1,3 procentenheter jämfört med Novus senaste mätning 7 september. Stödet uppgår till 16,3 procent – 2,8 procentenheter lägre än i valet 2022.

Siffran på 16,3 procent är nära Moderaternas sämsta valresultat någonsin. I valet 2002 fick M 15,2 procent av rösterna – endast 1,1 procentenheter lägre än i Novus senaste mätning.

Hit går M-väljarna

Många moderata väljare stannar dock kvar inom högerblocket.

Enligt Novus ordförande Torbjörn Sjöström tappar Moderaterna framför allt väljare till Liberalerna, vilket får stort genomslag i mätningen. Stödet för Liberalerna ökar från 4,3 till 5,8 procent.

I Novus mätning i augusti fick L endast 1,9 procent. Sedan dess har stödet ökat med hela 3,9 procentenheter.

Torbjörn Sjöström beskriver uppgången som historisk.

–  Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt, säger han till TV4.

Högsta noteringen sedan 2014

Även Miljöpartiet går starkt framåt.

MP ökar med 1,0 procentenheter till 8,8 procent – partiets bästa notering sedan 2014 i en mätning från Novus.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukraina har sagt ja till Putinallierad 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 9 september jämfört 7 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna     26,6          -0,4
🟢Miljöpartiet                          8,8         +1,0
🟢Centerpartiet                      7,8         +0,1
🔵Liberalerna                           5,8         +1,5
🔵Moderaterna                     16,6         -1,3
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,4
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,7         +0,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1         +0,2

 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 sep 2026

Snart 28 kronor litern vid pump

2026 09 09

Idag, onsdag, kostar dieseln 21,94 kronor litern.

Det enligt företagspriserna hos de stora drivmedelskedjorna, ett riktpris som även indikerar literpriset för privatkunder.

Priset höjdes igår med 55 öre. Men det kan snart gå över 22 kronor och därefter röra sig upp mot hela 28 kronor litern, om nuvarande dieselbrist består och den tillfälliga skattesänkningen inte förnyas.

– Mellan 25 och 28 kronor litern ligger inom räckhåll, säger Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Securities, till DN.

Genomsyrar ekonomin

Dieseln genomsyrar hela världsekonomin. 

Huvudsakligen finns två förklaringar till bristen på drivmedlet och den efterföljande prisuppgången. Dels är trafiken genom Hormuzsundet mer eller mindre avstannad på grund av kriget i Iran, dels har Ryssland dragit i nödbromsen för dieselexport till följd av ukrainska attacker mot ryska raffinaderier.

Christian Kopfer konstaterar att det råder brist på såväl råolja som diesel.

– Om världen förbrukar 100 men bara producerar 95 måste de återstående fem tas någonstans ifrån. Nu tas de ur lagren, säger experten och menar att priset till slut måste tvinga bort förbrukning.

Andra läser: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Oklart om sänkningen består

Christian Kopfer jämför dieselbristen med en patient som långsamt tappas på blod. Det blir värre, men det tar inte slut över en natt.

Så sent som förra veckan flaggade Kopfer dessutom för att det kan bli en dubbelsmäll.

– Vi ska förvänta oss att drivmedelspriser fortsätter upp om inte situationen förbättras, vi ska förvänta oss att elpriser blir betydligt högre nu i vinter än vad de var förra vintern, sade han till SVT. 

Den skattesänkning på bensin och diesel som infördes i Sverige i somras gäller till och med 30 november 2026. I dagsläget är det oklart om den kommer att förlängas. SD och KD vill se en fortsättning, L säger nej och M har inte tagit ställning.

– Vi får ta den här typen av förhandlingar och diskussioner på andra sidan valet, sade Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson i SD, till SR i augusti.

Socialdemokraterna har inför valet gått ut med att partiet inte har några förslag om att höja drivmedelskatterna.

Andra läser: USA-stridsflyg har bombat fel

Foto: Circle K

Text: Redaktionen