24 juli 2026

Världen skulle tappa hakan – Trump kan bli den som ger beskedet

2026 07 24

Enligt flera experter och visselblåsare från militären har den största upptäckten i människans historia redan gjorts.

Emellertid saknas fortfarande de konkreta bevisen.

Men nu får de som menar att bekräftelsen på utomjordiskt liv bara är en tidsfråga vatten på sin kvarn.

Det internationella forskningsprojektet Seti, Search for Extraterrestrial Intelligence, har nu gått ut med konkreta direktiv för hur en sådan kontakt ska kommuniceras till allmänheten utan att det orsakar panik över hela världen, rapporterar The Guardian.

– Jag vet inte om det sker i år, nästa år, eller nästa decennium, eller nästa århundrade, eller när det nu blir. Men så småningom kommer någon att hitta något, säger professor Michael Garrett, chef för Jodrell Bank Centre for Astrophysics , till tidningen.

Särskilda riktlinjer

De nya direktiven utgörs av ett protokoll med riktlinjer som ursprungligen publicerades 2010, men som nyligen uppdaterats.

I protokollet tydliggörs hur forskare ska hantera potentiella bevis och hur ett eventuellt tillkännagivande av att man bekräftat utomjordiska varelser ska annonseras. Det är vikten av transparens och riskerna med ryktesspridning på sociala medier som drivit fram de nya direktiven.

Vi vet att folk tror att de här sakerna hålls undan för dem, att det här är regeringshemligheter och allt det där. Men jag tror inte att det stämmer. Åtminstone i vår grupp av Seti-forskare vill vi visa att vi är öppna och transparenta, men vi vill också göra saker noggrant och verifiera saker innan vi liksom ropar varg, säger Michael Garrett.

Trump uppges kunna ge beskedet

De senaste åren har ufofrågan fått stor uppmärksamhet i USA, bland annat efter häpnadsväckande förhör i den amerikanska kongressen.

Stephen Basset, grundare av lobbyorganisationen Paradigm Research Group, är idag en av de mer framstående rösterna i ufovärlden. 

– Vi har aldrig varit närmare ett avslöjande. USA:s president är nu i en position där han skulle kunna göra detta imorgon. Han skulle kunna ordna en snabb presskonferens från Ovala rummet och bekräfta om några minuter att vi inte är ensamma, säger han enligt The Guardian. 

Dan Farrah, regissör av ufodokumentären “The Age of Disclosure” där bland annat USA:s utrikesminister Marco Rubio talar om farkoster militären inte identifierat, har också varit inne på att det kan bli Trump som bekräftar att utomjordingar finns på riktigt.

– Jag tror att det bara är en tidsfråga vid det här laget innan en sittande president kliver fram till mikrofonen och får uppleva det största ögonblicket en ledare kan ha, vilket är att berätta för hela mänskligheten att vi inte är ensamma i universum och att USA har för avsikt att leda vägen, har han sagt till Fox News.

Andra läser: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Släpper ufo-material

Pentagon har vid flera tillfällen förnekat att det finns material som bevisar utomjordiskt liv. 

Under våren har Vita huset släppt flera dokument av tidigare hemligstämplade filer som handlar om oidentifierade flygande föremål.

– Dessa filer, dolda bakom sekretesstämplar, har länge gett näring åt berättigade spekulationer – och det är dags att det amerikanska folket får se det själva, har krigsminister Pete Hegseth sagt.

Inget av de hittills släppta dokumenten eller filmerna bevisar utomjordiskt liv.

Läs mer om USA:s ufosläpp här:

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


31 aug 26

UPPGIFTER: Svenskt bilmärke nära konkurs

2026 08 31

En svensk elbilstillverkare blöder ekonomiskt.

Det handlar om Polestar, som under en längre tid har tampats med ekonomiska svårigheter. Vid årsskiftet 2025/26 uppgick nettoskulden till 50 miljarder kronor, rapporterar EFN med hänvisning till källor med insyn.

Nu hotas bolaget av konkurs, enligt samma källor.

Enligt uppgifterna kan Polestar i närtid komma med ett rekonstruktions- eller nedläggningsbesked.

– Man sitter i en väldigt svår situation och det ser svårt ut att lösa utan någon form av rekonstruktion. På något sätt kommer det inte att bli trevligt, säger en källa till EFN.

Största ägarna

Polestar har en internationell ägarstruktur, där kinesiska Grely och Volvo Cars är de största ägarna.

– Det är utmanande för Geely att finansiellt hålla Polestar under armarna. Det är dyrt och Geely måste vårda sin balansräkning, säger en källa till kanalen.

Hävdar: Gör framsteg

Under andra kvartalet 2026 sjönk Polestars försäljning med omkring 4 procent till 17 269 bilar jämfört med motsvarande period föregående år.

På halvårsbasis har dock försäljningen ökat med 0,4 procent – från 30 289 bilar 2025 till 30 423 bilar 2026.

Polestars vd Michael Lohscheller uppger att bolaget noterade rekordsiffror under första halvåret, trots ”regulatoriska utmaningar och en fortsatt utmanande marknad”.

– Vi fortsätter att göra framsteg i verksamheten och levererar stark tillväxt på flera viktiga marknader, särskilt i Storbritannien, Tyskland, Sydkorea och den iberiska regionen, säger han i ett uttalande.

ANDRA LÄSER: Skattefritt stöd för anställda – nytt förslag från regeringen

FAKTA: Polestar

- Svensk elbilsmärke med huvudkontor i Göteborg

- Bolagets bilar finns tillgängliga online på 27 marknader globalt i Nordamerika, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- I Sverige finns totalt fem retail-ställen, som går under namnet Polestar Spaces, där kunder fysiskt kan få hjälp av icke provisionsbaserade Polestar-specialister för att ordna provkörningar och planera leverans av bil. Polestar finns i Göteborg, Malmö, Stockholm city, Umeå och vid Landvetter flygplats

Källa: Polestar

LÄS OCKSÅ: Nordnet: Mest köpta och sålda aktierna i augusti 

Foto: Redcharlie

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen