13 okt 20226

Frukostklassiker gör comeback på ICA

2026 07 22

En populär frukostvara kommer tillbaka till ICA:s hyllor.

Efter flera veckor av tomma hyllor får nu svenska ICA-kunder ett efterlängtat besked.

Wasa knäckebröd är på väg tillbaka efter att konflikten mellan ICA och Barilla har lösts.

Wasa knäckebröd tillbaka

Många ICA-hyllor runt om i landet har ekat tomma på en av Sveriges mest klassiska frukostprodukter.

Wasa knäckebröd har försvunnit från flera butiker efter att ICA och Barilla, som äger Wasabröd, hamnat i en långdragen avtalskonflikt.

Men nu kommer beskedet som många kunder väntat på.

Parterna har kommit överens om ett nytt centralt inköpsavtal och Wasa-produkterna kommer successivt att börja återvända till ICA-butikerna.

– Det innebär att produkter från Wasa och Barilla åter successivt kommer att finnas tillgängliga i våra lager och butiker, säger Gabriella Ohlzon, pressansvarig på ICA Sverige, till SR.

Kunder kan dock behöva vänta olika länge beroende på vilken butik de handlar i.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Tomma hyllor i veckor

I flera veckor har pasta- och knäckebrödshyllor ekat tomma i ICA-butiker runt om i landet.

För många kunder har bristen blivit tydlig vid det dagliga besöket i matbutiken, där klassiker som Wasa Husman och andra populära knäckebröd har tagit slut.

Även Barillas pastaprodukter har påverkats av konflikten, vilket gjort att vissa ICA-butiker haft luckor även på pastahyllorna.

– Går det för lång tid tar vi ju bort artiklarna från sortimentet och ersätter med annat, och det är en risk både för mig och för starka leverantörer. Vi uppskattar långsiktiga relationer, sade Carl Schartau som driver ICA Supermarket Vanadis i Stockholm, till DN så sent som förra veckan, om bristen i butik.

Därför försvann Wasa

Bakgrunden är att ICA och Barilla inte lyckats komma överens om villkoren i ett nytt avtal.

ICA valde därför att säga upp det centrala inköpsavtalet med Barilla, vilket gjorde att nya leveranser stoppades.

– Vi kan bekräfta att ICA Sverige har sagt upp det centrala inköpsavtalet med Barilla, som även äger Wasabröd, efter att parterna inte har kunnat nå en hållbar överenskommelse, skrev Gustaf Nilsson, pressansvarig för ICA Sverige i ett mejl till Aftonbladet i juni.

Konflikten handlade om flera villkor i samarbetet, däribland frågor kring inköp och affärsvillkor.

Några detaljer om exakt vad parterna inte varit överens om har inte offentliggjorts.

När avtalet bröts började lagren i butikerna tömmas.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: Ica gruppen

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen