Bakslag för regeringen Kristersson – inte hänt på ett år
2026 07 22
Höstens riksdagsval närmar sig med stormsteg.
Om knappt två månader går svenska folket till val.
De två huvudsakliga statsministerkandidaterna är Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).
Nu drar den förstnämnda ifrån i opinionen. S-ledaren har ett försprång på tio procentenheter när det gäller förtroendestödet. Det är den största ledningen hon haft över Kristersson på nästan ett år, visar en ny mätning från SvD.
– Vad vi ser är egentligen en fortsättning på trenden att Ulf Kristersson har svårigheter med förtroendet hos väljarna, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till tidningen.
47 mot 37
I den senaste mätningen uppger 47 procent att de har ganska eller mycket stort förtroende för Magdalena Andersson. Motsvarande siffra för Ulf Kristersson ligger på 37 procent.
Jämfört med junimätningen har Andersson ökat två procentenheter, medan Kristerssons förtroende minskat med samma siffror.
Johan Martinsson noterar att mätningen följer ett redan svårt läge för Moderaterna och Tidöpartierna i stort.
– Magdalena Andersson når en mycket mer stabil dominant nivå igen, säger han, även om S-ledaren är långt från toppsiffrorna på 59 procent från hösten 2023.
LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”
Både S och M: kommer bli jämnt
När det gäller opinionsläget partierna emellan visade Novus mätning i juni att skillnaden mellan blocken nu ligger på nästan tio procentenheter, det vill säga ungefär motsvarande som förtroendegapet mellan Andersson och Kristersson.
Både S och M har dock uttryckt att det sannolikt blir ett betydligt jämnare val än vad opinionen visar idag.
– De allra flesta väljare har inte ens börjat tänka på att det är val i höst, säger Martin Borgs, biträdande partisekreterare i Moderaterna, till GP.
Han tillägger:
– Jag tror att det här kommer att bli ett val mellan två alternativ. Och när det blir tydligare vad de där två alternativen handlar om tror jag att det kommer leda till en blågul majoritet.
Hela mätningen
LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack
Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet
Text: Redaktionen



