24 mars 2026

Swedbank tvingas betala en halv miljard

2026 07 20

Storbanken Swedbank har nått en uppgörelse med New York.

År 2019 inleddes utredningar mot Swedbank i Sverige, Estland och USA.

Utredningarna har handlat om storbankens arbete med att motverka penningtvätt och terrorfinansiering.

Nu har Swedbank nått en uppgörelse med New York State Department of Financial Services, som innebär att storbanken tvingas betala motsvarande en halv miljard kronor.

En halv miljard

Swedbank har nått en uppgörelse med New York State Department of Financial Services om att betala 50 miljoner amerikanska dollar för bristande informationsgivning till myndigheten vid två tillfällen, ett år 2016 och ett 2018. 

Det motsvarar strax under en halv miljard svenska kronor.

– Samtliga utredningar som rör bankens historiska tillkortakommanden har avslutats. Swedbank kan nu fullt ut fokusera på kunderna, utveckling av affären och att skapa värde för aktieägarna, säger styrelseordförande Göran Persson.

“Kan nu lägga bakom oss”

Utredningarna påbörjades 2019 och har bedrivits i Sverige, Estland och USA. De har rört Swedbanks arbete med att motverka penningtvätt och terrorfinansiering, samt informationsgivning under perioden 2007–2019. 

– DFS utredning rör händelser ett årtionde tillbaka. Vi kan nu lägga den bakom oss, säger Jens Henriksson, vd och koncernchef på Swedbank. 

Betalningen till DFS kommer redovisas som en kostnad under tredje kvartalet.  

Läs mer: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Drar lärdomar

Samtidigt har storbanken släppt sin rapport för det andra kvartalet.

Intäkterna ökade, och vd Jens Henriksson var nöjd med rapporten.

– Swedbank levererar återigen ett starkt resultat i en osäker tid. 

Aktien gått starkt

Swedbank-aktien har gått oerhört starkt under den senaste tiden.

Bara i år har aktien stigit med nästan 13 procent, enligt data från Marketwatch.

Under det senaste året har den stigit med 45 procent, och på treårsbasis rör det sig om en uppgång på drygt 90 procent.

Läs mer: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen