9 augusti 2026

Positivt besked för Regeringen Kristersson

2026 07 19

Regeringen nås nu av ett glädjebesked.

Det är mindre än två månader kvar till riksdagsvalet i Sverige.

Nu nås statsminister Ulf Kristersson (M) och Tidöregeringen av besked om en stor framgång i en fråga som är viktig för väljarna.

”Vi är klara i Sverige”

Skjutningarna i Sverige störtdyker, rapporterar SvD.

De kriminella gängen erkänner till och med själva i sina chattar att det börjar bli väldigt svårt att vara gängkriminell i Sverige.

”Vi är klara i Sverige”, skriver de i chattarna, enligt tidningen.

Och källor inom gängmiljön bekräftar bilden av att polisen har gjort det väldigt krångligt för gängen.

Lägsta nivån

– Det började med att de tog våra kontanter, sen tog de våra vapen och till sist tog de våra ledare, säger en gängkälla, en man i 30-årsåldern, till tidningen.

Skjutningarna ligger också på den lägsta nivån sedan polisen började mäta år 2017.

Hittills under 2026 har det skett runt 40 skjutningar och nio personer har dödats.

Under det blodigaste året, 2022, skedde 205 skjutningar mellan januari och juni, och 34 personer dödades under det årets första sex månader, enligt polisens statistik.

Arbetar mer proaktivt

Från polisens sida understryker man att man är långt ifrån färdig med arbetet och att det lär komma nya våldstoppar.

Men polisen är skickligare och har bättre verktyg idag och kan stoppa skjutningar innan de sker.

– Vi arbetar mycket mer proaktivt idag, därför är det svårt för mig att säga att det är lugnare och mindre att göra. Häktena är fulla, men fler sitter på förberedelsestadiet, säger Dan Windt, områdesansvarig för våld i kriminella miljöer på polisens nationella driftcenter, till tidningen.

Minskningen av antalet skjutningar är en stor framgång för regeringen Kristersson och Tidöpartierna inför valet.

Jobbar på alla arenor

Från polisens sida säger man att minskningen också är ett resultat av att man nu jobbar väldigt brett mot kriminaliteten.

– Mycket har förändrats inom svensk polis och nedgången i skjutningar är ett resultat av att vi jobbar på alla arenor: lokalt, nationellt, internationellt och digitalt och delar information i realtid, säger Hanna Paradis, tillförordnad chef för polisens nationella driftcenter, i ett uttalande.

De kriminella nätverken beskrivs nu som försvagade jämfört med tidigare.

– Genom det arbetet har vi kunnat gripa och lagföra hundratals individer och reducerat de mest våldsdrivande kriminella nätverken som idag är försvagade jämfört med tidigare. Med det sagt saktar vi inte ner. Vi vet att konfliktläget fortsatt är högt, säger Hanna Paradis.

Text: Redaktionen

Foto K. Pohl, Regeringskansliet


Natoland går emot Trump – “Ska bli till ruiner”

2026 10 11

Estland går emot Donald Trump.

USA:s president har nått en överenskommelse med Vladimir Putin. USA och andra marknader ska få hundratusentals ton dieselbränsle från Ryssland.

Beskedet får Estlands premiärminister Kristen Michal att få i taket.

Michal beskriver USA:s drag som ett “stort misstag”, och framhåller att diskussioner ska fortgå gällande hur “Rysslands oljeinfrastruktur ska bli till ruiner”, rapporterar Ukrainska Pravda.

Går emot Trump

USA lättar på sanktioner mot rysk dieselexport fram till april nästa år.

Estlands Kristen Michal säger att beslutet går emot västvärldens mångåriga ansträngningar att skära av flödet av energiintäkter till Kreml.

– Detta är ett stort misstag, eftersom avtal med diktatorer är en väg till helvetet. Oskyldiga människor dödas med de pengar som fås från gas och bränsle. 

“Ruiner”

Michal understryker att Estland inte tänker göra som USA. Istället kommer Natolandet att verka för ytterligare förstörelse av rysk oljeinfrastruktur.

– I Estland och vid Europeiska rådets möte denna vecka bör vi diskutera om vi snabbt kan öka stödet till Ukraina så att det förvandlar ryska oljeraffinaderier till ruiner. 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har också protesterat mot beslutet.

Läs mer: Trump pekar ut ny ”fiende”

Trump: Avgå Zelenskyj

Trump-administrationen har flera gånger uppmanat Kyjiv att upphöra med sina attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Tidigare idag attackerade Ukraina Ryssland på nytt. Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Donald Trump blir allt mer frustrerad på Volodymyr Zelenskyj, och säger på lördagskvällen att den ukrainske presidenten bör avgå.

“Borde sluta”

Trump går till attack mot den ukrainske ledaren, rapporterar Reuters.

– Han gör bäst i att sluta. Jag föreslår att de skaffar en ny ledare som kan få till ett avtal, säger den amerikanska presidenten.

Ryssland och Ukraina bedöms alltjämt stå för långt ifrån varandra i flera frågor för att kunna sluta en överenskommelse.

Läs mer: Stormakt överger Putin

Foto: By Daniel Torok - White HouseFacebook, Public Domain resp sociala medier resp By Kremlin.ru, CC BY 4.0

Text: Redaktionen


11 oktober

S ger nytt besked till väljarna – “Inte optimalt”

2026 10 11

De rödgröna är överens om att stoppa tonårsutvisningarna.

Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Centerpartiet är överens om att sätta stopp för tonårsutvisningar.

Men det finns fortfarande inte någon regering på plats. Socialdemokraterna meddelar nu väljarna att det därför kan ta tid innan en stopplag blir till verklighet, rapporterar Sveriges Radio.

Kan ta tid

Det är svårt för riksdagen att driva den lagstiftningsprocess som regeringen vanligtvis hanterar.

Därmed ser det inte ut att bli något stopp på tonårsutvisningarna inom någon nära förestående framtid.

– Det är inte optimalt att riksdagen gör den här uppgiften, det optimala är ju att en regering gör uppgiften. Det är där alla resurser finns. Så det kan ta ett tag, säger Socialdemokraternas migrationspolitiska talesperson Ida Karkiainen. 

Vill ha Forssells hjälp

I syfte att skynda på stopplagen kommer Karkiainen på tisdag att bjuda in migrationsminister Johan Forssell (M) för att få hans hjälp.

– Bland annat genom att bjuda in migrationsminister Johan Forssell till socialförsäkringsutskottet försöker vi nu få till en bred överenskommelse, det hade varit bra för alla som väntar på besked, säger hon.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Är överens

Redan i februari meddelade Centerpartiet att de kräver ett stopp på tonårsutvisningarna.

Partiet beskrev det då som “ett omänskligt systemfel som sliter tonåringar från sina familjer”.

– Ibland till länder de knappt varit i eller ens kan språket i. Det är djupt inhumant. 

“Självklar del”

I juni gick Miljöpartiet och Vänsterpartiet ut med ett liknande meddelande. Annika Hirvonen, migrationspolitisk talesperson för Miljöpartiet, menade att det är “grymt och ineffektivt”.

– Det här är människor som är en självklar del av vårt samhälle. 

Läs mer: Då ställs S inför det stora testet

Foto: A. Stuber, Socialdemokraterna, Vänsterpartiet Miljöpartiet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen