Rysslands sjötrafik stoppas – 48 fartyg under attack

2026 07 11

En attackvåg har fått Putin att dra i handbromsen.

Ryssland har stoppat delar av sin sjötrafik.

Detta efter en omfattande ukrainsk drönarkampanj mot fartyg, oljeanläggningar och logistikmål, rapporterar Reuters.

Ryssland stoppar fartygstrafik

Ryssland har tvingats begränsa sjötrafiken på den farled som förbinder floden Don med Azovska sjön efter en serie ukrainska attacker som slagit mot viktiga delar av landets marina logistik.

Beskedet kommer efter att ukrainska drönarenheter genomfört ett stort antal samordnade attacker mot mål kopplade till rysk försörjning och energitransporter.

Bland de träffade fartygen finns enligt uppgifterna 13 fartyg kopplade till Rysslands så kallade skuggflotta, däribland oljetankers som används för att kringgå internationella sanktioner.

Stoppet kan få stora konsekvenser för Rysslands spannmålshandel – nästan en fjärdedel av exporten via Azovska sjön riskerar att påverkas.

LÄS MER: Kaos i Sibirien – ”stanna hemma”

Drönare slår mot tankfartyg

Den ukrainska operationen riktades mot fartyg som rörde sig i närheten av det ockuperade Krym.

Enligt Robert ”Magyar” Brovdi, chef för Ukrainas styrkor för obemannade system, träffades flera olika typer av fartyg.

Bland målen fanns tio oljetankfartyg, ett bulkfartyg, en färja och en bogserbåt.

– Den senaste vågen innebär att det totala antalet ryska fartyg som träffats av de obemannade styrkorna under de senaste 120 timmarna uppgår till 48 enheter, uppger Brovdi.

Samtidigt har ukrainska drönare slagit mot energiinfrastruktur på Krym.

Fem viktiga transformatorstationer uppges ha slagits ut, vilket enligt Ukraina är en del av försöken att försvåra Rysslands militära försörjning på halvön.

– Moskvas skuggflotta krymper, skriver Brovdi.

Slår mot Rysslands oljeexport

Attackerna kommer samtidigt som Ukraina intensifierar sina angrepp mot rysk energiinfrastruktur.

Målet är att slå mot de ekonomiska och logistiska system som gör det möjligt för Ryssland att fortsätta kriget.

Ukraina har tidigare uppgett att drönarattacker mot ryska transportleder kraftigt har minskat den militära trafiken till Krym.

Robert Brovdi har sagt att ukrainsk kontroll över viktiga vägar till halvön har tvingat den ryska militären att ändra sina försörjningslinjer.

De senaste attackerna är en del av Ukrainas strategi att använda långräckviddiga drönare för att slå mot mål långt bakom frontlinjen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen