Låt kaffet stå – polisen uppmanar svenska folket
2026 07 03
Många svenskar har inlett sin semester.
För andra väntar den lediga perioden runt hörnet.
Under sommaren är det många som åker bort och lämnar hemmet för kortare eller längre perioder, vilket många stöldligor är väl medvetna om.
När hemmet står tomt är det mindre riskfyllt för inbrottstjuvar att slå till.
Men det finns sätt att minska risken för inbrott när man åker iväg, rapporterar SR.
Polisen uppmanar
Polisen går ut med en uppmaning till svenska folket.
När det är dags att resa bort finns det flera saker att göra för att motverka inbrott. Bland annat att låta kaffekoppen stå.
– Bara se till så att det verkar vara folk i rörelse i huset, tecken på att man är hemma. Ett par stövlar på framsidan, en halvt urdrucken kaffekopp på köksbordet om någon spanar in och så vidare, säger Annelie Svensson, brottsförebyggande samordnare på polisen i Halland, till radion.
Inga bilder
Bilder som tas under resan bör inte läggas ut på sociala medier, uppmanar polisen. Det är ett enkelt sätt för inbrottstjuvar att se om någon inte är på hemorten.
Dessutom kan grannarna vara till stor hjälp, enligt tips från Vattenfall.
– Ni kan också be en granne eller någon annan att tömma din brevlåda då och då, att lägga sopor i din soptunna, klippa gräset och gärna ta en tur runt huset emellanåt, råder Vattenfall sina kunder.
– Om möjligt, låt din bil stå parkerad eller låt grannen parkera sin bil på din garageuppfart.
LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan
Grannsamverkan
Polisen tipsar också om grannsamverkan, vilket visat sig vara en effektiv metod för att upptäcka misstänkt aktivitet i området.
– Starta en grannsamverkansförening i området där man bor om det inte redan finns. Det bygger ju på grannar är vaksamma, säger Annelie Svensson, till SR.
Plocka undan
Även om kaffekoppen kan lämnas framme finns det mycket annat som är bra att plocka undan, framhåller Vattenfall.
Bland annat trädgårdsredskap, cyklas och utemöbler.
– Undvik att värdefulla föremål är synliga genom fönstren, uppmanar energibolaget.
– Tjuvar tar sig in och ut genom dörrar och fönster. Se till att ha bra lås och kolla gärna om ditt försäkringsbolag har särskilda krav så att försäkringen gäller om olyckan trots allt är framme.
LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige
Foto: Shixugang
Text: Redaktionen


