Putin uppträder förvirrat – pratar om saker som inte finns
2026 06 29
Rysslands diktator går ut med uppgifter om krigssituationen i Ukraina.
De ryske ledaren hävdar framgångar på slagfältet.
Landets trupper är på god väg att blockera och omringa de ukrainska trupperna på den västra sidan av floden Stary Oskol, enligt Vladimir Putin.
Uttalandet har fått den ukrainska militären att reagera, då de menar att diktatorn framstår som aningen förvirrad, rapporterar RBC-Ukraine.
– I verkligheten finns ingen flod med det namnet, framhåller tidningen.
En stad i Ryssland
Stary Oskol är ingen flod, utan en stad. Den ligger heller inte i Ukraina, utan på ryskt territorium i regionen Belgorod en bra bit från gränsen.
Däremot finns det en flod i den ukrainska regionen Charkiv där stridigheter pågår, men den heter Oskilfloden. Namnen kan således ha blandats ihop av diktatorn.
Men enligt den ukrainska militären är det inte ryssarna som gör några framsteg på platsen.
– Militären uppger att de just nu bara arbetar på att avancera i det området. Rapporterna om en omringning är ännu en bluff från Kreml, framhåller tidningen.
Skapar en illusion
Vladimir Putin skapar medvetet en illusion av framgångar på slagfältet i Ukraina, menar Institute for the Study of War (ISW).
Dessutom överdriver han svårigheterna och förlusterna för fiendestyrkorna.
– Enligt experterna försöker Kremlledaren rättfärdiga att kriget fortsätter på detta sätt, framhåller tidningen.
LÄS OCKSÅ: Lavrov dundrar mot Marco Rubio
Behöver fler soldater
Återkommande under kriget har Ryssland rekryterat soldater från andra länder. Inte minst från fattiga områden i Afrika och Asien.
Idag kom rapporter om att sydamerikanska länder också utsätts för de ryska kampanjerna.
Minst 800 personer från Peru strider just nu för Ryssland vid fronten i Ukraina, enligt advokaten Salin från Peru, rapporterar CNN.
– Anledningen till varför många familjer fattar beslutet att låta männen resa till Ryssland, är en ekonomisk, säger han, till nyhetskanalen.
– Löfte om 20 000 dollar i bonus när du skriver på kontraktet och mycket höga löner på 3 000 eller 4 000 dollar.
LÄS MER: Ryskt besked till Rumänien – kommer stängas ner
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen


