23 juni 2026

“Starkare än sexualdriften” – Mohamsson attackerar S

2026 06 23

Med mindre än tre månader till valet höjs tonläget i den politiska debatten.

På tisdagen inleder Kristdemokraterna och Liberalerna årets Almedalsvecka. 

Då går Simona Mohamsson, ledare för det sistnämnda partiet, till skarpt angrepp mot Socialdemokraterna. 

Magdalena Anderssons partis avund gentemot de rikaste är “starkare än sexualdriften”, menar L-ledaren.

Jag förstår att det är provocerande att se miljardärer köpa fula väskor och åka privatjet. Men man ska komma ihåg att det är när människor har valt Sverige, valt att investera i Sverige och valt att vara kvar i Sverige, valt att göra hela resan för sitt briljanta företag, som vi får mer till vår välfärd, säger Mohamsson i en intervju med TV4, enligt Aftonbladet.

– Så tycker jag att den här missunnsamheten, som finns hos framför allt Socialdemokraterna, som nästan är starkare än sexualdriften, är rätt problematiskt. 

Vill dubbla antalet miljardärer

Simona Mohamsson har tidigare med kraft slagit ned förslaget om en miljardärskatt, som lagts fram av både Miljöpartiet och Vänsterpartiet men inte föreslagits av S.

Liberalerna har också gått fram med att partiet vill dubbla antalet miljardärer i Sverige och nå tusen stycken till år 2036. Det ska ske genom sänkt statlig inkomstskatt, sänkt skatt på ISK-sparande, sänkt bolagsskatt och nya villkor för företagande och investerande.

– Sverige ska vara ett land där människor kan utbilda sig, arbeta, starta företag, bygga förmögenhet och stanna kvar hela livet. Vi behöver locka hit kapital och investeringar – inte skrämma bort dem, sade Simona Mohamsson i maj.

ANDRA LÄSER: Kronan tappar

Press på S

SSU, Socialdemokraternas ungdomsförbund, gick i maj ut med ett krav på huvudpartiet att gå på val med en miljardärskatt.

– Det är ingenting som vi föreslår, sade Magdalena Andersson till SVT efteråt.

I april gick dock S-ledningen i en riktning för att få samhällets rikaste att bidra mer genom en ny riktlinje inför partikongressen som hölls i maj.

Utöver att bredda skattebasen vill vi höja beskattningen av stora men lågt beskattade kapitalinkomster, göra systemet enklare och mer likformigt samt minska möjligheter till skatteundandragande och aggressiv skatteplanering, skrev partistyrelsen, enligt Expressen.

ANDRA LÄSER: Ukrainsk bataljon har slagit nytt rekord i kriget 

Foto: V Strömwall/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen