17 juni 2026

3 800 kronor per svensk – Sverige riskerar stor faktura

2026 06 17

Sverige befinner sig på “rätt kurs”.

Det framhåller klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) som i veckan kom tillbaka från tre månaders föräldraledighet.

Hon syftar på nya siffror från Naturvårdsverket som preliminärt visar att Sverige har minskat sina klimatutsläpp med 3 procent under 2025.

– Nu visar även statistiken att utsläppen minskat efter fyra år med Tidöregeringen och är lägre än när vi tillträdde. Sverige är på rätt kurs, nu behöver vi öka takten med ny kärnkraft, framhäver ministern till DN.

Når inte målen

Naturvårdsverket är emellertid inte lika positiva, trots minskningen. Enligt myndigheten ökar snarare avstånden till klimatmålen som inte nås i nuvarande takt, lyder domen.

– Slutsatsen i årets underlag till klimatredovisning är att nuvarande styrmedel inte räcker och att ytterligare åtgärder krävs för att nå klimatmålen. Det är kort om tid kvar till 2030 och styrmedel behöver komma på plats snarast, särskilt inom transportsektorn, säger Stefan Nyström, chef för avdelningen för klimat och luft, i ett uttalande.

Riskerar jätteböter

Enligt Naturvårdsverket väntas även underskottet till Sveriges EU-åtaganden enligt ansvarsfördelningsförordningen ESR växa.

Därmed riskerar Sverige böter av EU på uppemot 40 miljarder kronor, enligt DN. Det motsvarar ungefär 3 800 kronor per svensk invånare.

– Avståndet till ESR-åtagandet ökar jämfört med det scenario som Naturvårdsverket tog fram förra året. Den huvudsakliga förklaringen är att sänkningen av reduktionsplikten och drivmedelsskatterna medfört minskad inblandning av biobränsle, ökad trafik och en långsammare elektrifieringstakt för vägtrafik och arbetsmaskiner, understryker Naturvårdsverket.

ANDRA LÄSER: Nytt krav för körkort – ska testas på elbilar

"Det är bråttom"

Oppositionen har under mandatperioden riktat hård kritik mot Tidöpartierna för hanteringen av klimatfrågan. 

I våras pekade även oberoende Klimatpolitiska rådet i en ny rapport på flera brister.

– Det är fortfarande möjligt att nå klimatmålen. Men då är det bråttom, eftersom klimatpolitiken har varit otillräcklig under den här mandatperioden, sade Åsa Persson, rådets ordförande, till DN då.

Romina Pourmokhtari vände sig igår emot påståendet att klimatet skulle vara ett sänke för Liberalerna.

– Nej det tycker jag inte, utan jag tycker det är väldig tydligt att de här frågorna är väldigt vardagsnära, väldigt relevanta, och jag är övertygad om att det kommer bli ganska många spänstiga klimatdebatter också i valrörelsen, sade hon till SVT.

ANDRA LÄSER: Viktig uppmaning till bilister – gäller nu på torsdag

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen