12 jun 26

SOMMAREN 2026: Viktigt polismeddelande till hela Sverige

2026 06 12

Sommaren är här. En årstid som för många svenskar förknippas med lediga dagar, sol och värme .

Inte minst för alla barn som går på sommarlov och får ledigt från skolan i flera veckor.

Det finns dock en stor risk med att barnens kontakter med vuxna i skolan och på fritiden blir färre.

Det varnar polisen för i en landsomfattande kampanj till allmänheten om kriminellas rekrytering av barn och unga till organiserad brottslighet.

Alla med barn i sin närhet uppmanas att vara extra vaksamma under sommaren.

– Vi vill att fler ska agera på sin oro tidigt och därför jobbar vi aktivt med kommunikation i flera kanaler och mot flera målgrupper, säger Stephan Kiernan, chef för den nationella polisoperationen Augere som mobiliserar arbetet med kommunerna mot rekrytering av barn och unga.

Unga och vuxna

Polisens kampanj vänder sig till hela Sverige, både unga och vuxna berörs.

Ungdomar ska nås via plattformar som de dagligen använder som Snapchat, Youtube och Tiktok,

Vuxna ska främst nås genom annonsering på Facebook och Instagram. Dessutom annonserar polisen i nyhetsmedier, offentliga miljöer och på publika skärmar i köpcentrum.

–  Vi upplever inom polisen att allt fler föräldrar, syskon, rektorer med fler larmar polisen vid tecken på att något inte står rätt till med en ungdom. Många tips är avgörande för att vi ska kunna avbryta framtida våldsbrott, säger Stephan Kierna.

ANDRA LÄSER: Svensk raket på börsen – ökar 200 procent direkt

Var uppmärksam på följande

Polisen uppmanar föräldrar och andra med anknytning till barn att vara uppmärksamma på om barnet:

- ljuger eller verkar dölja saker

- följer eller kommunicerar med kriminella på sociala medier

- får sms och samtal som barnet vill dölja

- börjar umgås med nya, äldre ungdomar eller vuxna

- har nya kläder eller ny telefon

- har flera telefoner

- slutar be om pengar eller verkar ha mer egna pengar

- skickar eller tar emot många eller stora mängder pengar (via swish eller konto)

- laddar ner skyddade chattappar som Signal och Telegram 

- uttrycker sig annorlunda, har nya åsikter eller värderingar

LÄS OCKSÅ: Skattelättnader på gång – ”Kommer bli fler jobb”

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen