5 juni 2026

Putin kan smittas – alla testas för samma sjukdom

2026 06 05

Under dagen har Vladimir Putin närvarat och talat på Sankt Petersburgs internationella ekonomiska forum.

Evenemanget föregicks av ett stort säkerhetspådrag.

Alla som journalister och deltagare som skulle medverka var tvungna att testas för covid-19 innan de tilldelades ackreditering, uppger Kyiv Post och tyska Bild.

Det testades även för influensa och andra luftvägssjukdomar och den som inte visade negativt stoppades i dörren.

Åtgärderna speglar de försiktighetsåtgärder som Putin vidtagit sedan pandemin, skriver tidningarna.

"Sjukligt rädd för att dö"

För en dryg månad sedan avslöjade CNN att Moskva satt in flera akuta krisåtgärder för att säkra diktatorns överlevnad.

Gleb Karakulov, som jobbade som officer i Putins säkerhetsstyrka FSO i 13 år, har tidigare beskrivit Putin som paranoid.

– Han är sjukligt rädd för att dö, sade avhopparen i en intervju med SVT för tre år sedan.

Enligt Karakulov inspekteras och testas exempelvis all mat av en specialgrupp.

På resor följer brandmän och ingenjörer med för att undersöka alla lokaler. Presidenten har ett telefonbås som vi tar med oss på varje utlandsresa. Det är en ungefär 2,5 meter hög kub som man kan prata i utan att riskera att bli avlyssnad av utländsk underrättelsetjänst.

Attackerade Europa

Under covidpandemin gjorde sig Putin känd för att ha infört ovanligt strikta hälsoprotokoll. Bland annat sågs diktatorn återkommande sitta i möten vid ett bisarrt långt bord flera meter från besökaren. Dessutom tvingades folk i Putins närhet genomgå långa karantänperioder och tester innan de fick besöka den ryska ledaren.

När forumet väl var igång och diktatorn höll sitt tal kommenterades bland annat det öppna brev Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj publicerade i morse. Han gick även till skarp attack mot Europa.

Den europeiska eliten accelererar kaoset och de försöker kasta in fler och fler länder i detta kaos, sade han enligt finländska Iltalehti.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 juli 2026

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

2026 07 23

Regeringen föreslår ett kraftfullt förbud i Sverige som skulle kunna skapa eko i hela Europa.

Frågan har redan förberetts ett tag i EU.

Nu går Sverige före unionen och lägger fram ett förslag om en stor begränsning av användning av PFAS, den så kallade “evighetskemikalien” som används i en rad konsumentprodukter.

Det här är en stor seger för människors hälsa och för svensk miljö. PFAS ska inte finnas i kläder, kosmetika, köksredskap och andra vardagsprodukter när det finns fungerande alternativ, säger klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) i ett uttalande.

Mest omfattande i världen

Det föreslagna förbudet ska omfatta kläder, skor, impregneringsmedel för kläder och skor, köksredskap, kosmetiska produkter och skidvalla. 

Romina Pourmokhtari understryker vikten av att förslaget går igenom.

– Sverige tänker inte vänta medan evighetskemikalier fortsätter att spridas i våra hem, i naturen och i våra kroppar. Därför går regeringen före EU och tar nu ett avgörande steg mot att stoppa onödig användning av PFAS.

– Det är ett historiskt besked som kommer att göra verklig skillnad, både i dag och för kommande generationer.

– Det här blir ju det mest omfattande nationella förbudet i världen mot PFAS-gifter, tillägger ministern för SR.

"Kan inte vänta på EU"

Ica och Coop har sedan tidigare förespråkat ett förbud mot PFAS. Trots det kunde Råd & Rön tidigare i år avslöja att butikskedjorna sålde tomater med bekämpningsmedlet, vilket fick Coop att se över sina rutiner.

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur.

Kemikalien är extremt långlivad och vissa PFAS bryts inte ned alls under naturliga förhållanden, enligt Naturvårdsverket.

– Vi måste få bort evighetskemikalierna från kläder, smink och andra konsumentprodukter. Vi kan inte vänta på EU när det handlar om att ge svenskarna ett starkare skydd. I stället banar vårt nationella förbud väg för hela EU att följa Sveriges exempel, säger EU-minister Jessica Rosencrantz (M).

Förbudet föreslås införas 1 januari 2028.

Foto: Frida Drake resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen