2 okt 2026

Mäktig syn på himlen ikväll – första gången på 24 år

2026 05 28

Redan ikväll går det att skåda ett häftigt och ovanligt fenomen på natthimlen.

Knut Jørgen Røed Ødegaard, Norges mest berömda astrofysiker, är eld och lågor över spektaklet.

Experten berättar att han blir överöst med frågor från folk som undrar vad det är som lyser så på himlen.

– Så nu är det dags att få ut informationen, säger han i en intervju med Dagbladet.

Inte hänt på 24 år

Det som har fångat folks uppmärksamhet är beteendet hos planeterna Venus och Jupiter för närvarande.

– Det ser ut som två kraftfulla, ljusa prickar och är mycket ljusare än stjärnor någonsin är. Och de kommer att komma närmare och närmare varandra för varje dag som går, säger astrofysikern.

Skulle du ha en molntäckt himmel ikväll är det med andra ord ingen panik.

Fenomenet fortsätter ett par veckor till, fram till den 8 och 9 juni.

– Då kommer de att stå varandra riktigt nära. Närmare än de någonsin har varit på 24 år, så något sådant här händer inte varje dag, säger Knut Jørgen Røed Ødegaard.

Titta åt väster

Redan nu är det dock alltså möjligt att se det ovanligt ljusstarka fenomenet, oavsett var i Sverige du befinner dig. Ingen kikare är heller nödvändig.

Det gäller emellertid att vända blicken rätt. Titta mot väster, lyder direktivet.

– Det vill säga där solen går ner. Om man väntar en timme eller så efter solnedgången börjar man verkligen se saker. Det är inte så att man behöver ett stort teleskop för att se. De två är redan väldigt märkbara, säger astrofysikern.  

I augusti: århundradets show

Venus och Jupiters show är bara början på ett ovanligt händelserikt skådespel på himlen i sommar. Till exempel är det fullmåne om sex dagar, och därefter så kallad “blåmåne”.

– Vilket är en term för två fullmånar inom en kalendermånad. Det händer sällan, och kommer från termen "once in a blue moon", vilket betyder att något inträffar sällan, säger Knut Jørgen Røed Ødegaard.

Det kommer även vara möjligt att skåda Merkurius i juni, som då kommer att befinna sig ganska nära Venus och Jupiter.

Och om drygt två månader, då smäller det rejält. Den 12 augusti är det dags för en av de största solförmörkelserna detta århundrade.

– Det här är den största förmörkelsen i Norge sedan 2015, och det är först 2039 eller 2048 som vi kommer att få en förmörkelse som är större. Så vi kommer att få en fantastisk solförmörkelse, för att uttrycka det milt, säger experten.

– Det här kommer att bli en spektakulär augustihimmel. Bara ett par timmar efter att solförmörkelsen är över kan man uppleva Perseidernas meteorregns topp. På grund av solförmörkelsen blir det nymåne och exceptionellt goda observationsförhållanden utan störande månsken.

Foto: J. Korpiva

Text: Redaktionen


10 okt 2026

Snöoväder drar in – brakar loss i flera län

2026 10 10

Mer snö är på väg.

Höstens första snöoväder har redan dragit in över Sverige och orsakat stora trafikproblem i Dalarna.

Nu väntas mer snö i helgen, samtidigt som flera lågtryck är på väg in över landet.

Snön drar in

Under veckan föll höstens första snö på flera håll i Sverige. Nu visar SMHI:s senaste prognos att snön kan falla på nytt under helgen.

På lördagen väntas regn röra sig nordost över södra Sverige. Under eftermiddagen ser nederbörden ut att stanna upp över nordligaste Götaland, Svealand och sydligaste Norrland.

I nordvästra Svealand och södra Norrlands inland kan regnet delvis övergå i snöfall.

Även på söndagen kan snön falla på nytt.

Enligt SMHI väntas delvis snöfall i norra Dalarna och södra Norrlands inland.

– Möjligen att det under söndagen även kan vara snöinslag ut mot kusten i norra Hälsingland och Medelpad, uppger vädermyndigheten.

Samtidigt väntas kylan hålla i sig uppåt i landet.

– Längre norrut domineras vädret fortsatt av ett högtryck och luften är så pass kall att temperaturen på en del håll i Norrlands inland kan få svårt att orka över nollan även mitt på dagen, meddelar SMHI.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Snökaos i Dalarna

Veckans snöfall har redan fått stora konsekvenser i trafiken.

I västra Dalarna föll blötsnö under torsdagen.

Enligt SVT Nyheter Dalarna blev vissa bilister stående i upp till två timmar. Även lastbilar fastnade, och en lastbil hamnade i diket norr om Orsa.

– Det är kaos här, det är köer åt alla håll och kanter, och det snöar fortfarande väldigt mycket, sade bilisten Tom Eriksson till SVT.

Polisen uppgav att det hade fallit omkring 15 centimeter blötsnö i området. Snön, i kombination med hård vind, bidrog till besvärliga trafikförhållanden.

Tillfällig stabilisering

Efter helgens ostadiga väder väntas en tillfällig stabilisering i början av nästa vecka.

På måndagen kan regn och skurar dröja kvar i områden kring Östersjön, men i övrigt väntas en högtrycksrygg ge mer uppehåll.

Därefter väntas flera nya lågtryck komma in från sydväst, med perioder av regn och blåst. I norra Norrlands inland och i fjälltrakterna kan nederbörden delvis falla som snö.

Andra läser: Fiasko vid ryska fronten – lägsta på tre år

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen


10 okt 26

Faktura på väg – hundratusentals bilister måste betala

2026 10 10

En faktura är på väg till många svenska bilister.

Hundratusentals svenska bilägare får denna månad hem en faktura.

Fakturan måste betalas innan månadens slut.

Sista siffran avgör

Nu är det dags för många svenska bilägare att betala fordonsskatt.

Transportstyrelsen använder sig av siffror för att bestämma när fordonsskatten ska betalas.

– Sista siffran i fordonets registreringsnummer bestämmer i vilken månad fordonsskatten ska betalas, skriver myndigheten.

För den som har en bil med registreringsnummer som slutar på siffran 5 är oktober den ordinarie betalningsmånaden.

Läs mer: Matjätte i botten – dyrast av alla

Undantag finns

Men det finns undantag.

– Om det sista tecknet på skylten är en bokstav är det näst sista tecknet som avgör, och det är alltid en siffra, uppger Transportstyrelsen.

Betalningen ska vara bokförd på Transportstyrelsens konto för fordonsskatt senast den sista dagen i månaden. Om den dagen infaller på en helgdag ska pengarna vara bokförda senast nästföljande vardag.

För bilägare med en årsskatt på mer än 3 600 kronor kan skatten dessutom behöva betalas vid ytterligare två tillfällen under året.

Den som ställer av bilen under oktober behöver inte betala fordonsskatten för den perioden, eftersom skatten betalas i förskott.

Det betyder däremot inte att alla avgifter försvinner. Transportstyrelsen tar fortfarande ut en vägtrafikregisteravgift även för avställda fordon.

Avgiften ligger på 76 kronor. Transportstyrelsen har också uppgett att en höjning har diskuterats inför nästa år.

Kan gå till Kronofogden

Den som missar betalningen riskerar mer än en påminnelse. Transportstyrelsen skickar inte ärendet till inkasso, utan tar ut en förseningsavgift om fordonsskatten inte betalas i tid.

Om avgiften fortfarande är obetald efter en månad kan ärendet skickas direkt till Kronofogden. Obetalda skulder kan i sin tur leda till betalningsanmärkningar.

Det finns även en konsekvens som direkt påverkar bilägaren på vägen. Om fordonsskatten inte betalas får bilen automatiskt användningsförbud.

Den som ändå kör bilen trots förbudet riskerar att göra sig skyldig till otillåtet brukande.

Andra läser: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Foto: S Kang resp M Nilov

Text: Redaktionen