Gäller hela sommaren – knivskarpt direktiv till alla som ska flyga
2026 05 25
Sommarens högsäsong för resor står för dörren.
Då går flygbolag som SAS och Norwegian, tillsammans med en rad andra aktörer, ut med en sylvass uppmaning till alla som ska resa.
På bara tre år har händelser med störande passagerare tredubblats i den svenska luftfarten.
Och nu är tålamodet slut. Stökigheterna måste upphöra omedelbart.
Hela sommaren gäller knivskarpa direktiv om att sköta sig ombord.
– Det här har tyvärr blivit allt vanligare. Det kan röra sig om allt från hotfullt och aggressivt beteende, till trakasserier, berusning eller ovilja att följa personalens instruktioner. När många människor reser tillsammans krävs att vi visar både hänsyn och respekt. Annars riskeras både säkerheten och reseupplevelsen för övriga passagerare, säger Johan Westin, flyginspektör på Transportstyrelsen, i ett uttalande.
Säkerheten hotad var tredje timme
Uppmaningarna gäller inte bara på flyget.
Ordningsstörningarna har blivit värre även vid incheckning, ombordstigning och generellt på flygplatsen.
Det är så pass illa att säkerheten hotas var tredje timme för att passagerare stör flygningen. Samma trend syns i resten av EU.
– Vi välkomnar och ställer oss bakom detta initiativ från den svenska luftfartssektorn, säger Rafael Schvartzman, IATA:s regionala vice president för Europa.
– Vi ser positivt på den gemensamma svenska satsningen för att hantera problemet och öka förståelsen för vilka konsekvenser olämpligt beteende kan få.
LÄS MER: Flygbolag går mot konkurs
Chockböter
Enligt Transportstyrelsens siffror rapporterades 178 händelser med störande passagerare år 2022. Två år senare var motsvarande siffra 503.
Ibland, i snitt en gång i månaden, är det så illa att flyg tvingas nödlanda. Och då väntar chockböter.
– Den som stör en flygning riskerar inte bara att äventyra säkerheten, utan också att själv få stå för mycket stora kostnader. Vid en oplanerad mellanlandning och eller i värsta fall en nödlandning kan det handla om flera hundra tusen kronor, säger Johan Westin.
– Det är inte bara mobiltelefoner som behöver sättas i flygplansläge, utan det gäller också flygresenärerna. Flygresan ska vara säker, trygg och trevlig för alla.
LÄS MER: Nytt flygbolag i Europa – planerar 100 destinationer
Foto: Norwegian
Text: Redaktionen


