12 maj 26

PRISCHOCK: Icas papperspåse kan kosta 15 kronor

2026 05 12

Kunder som använder Icas papperspåsar kan få en dyr överraskning i kassan.

Om fel vara placeras i kassen kan priset för påsen öka från 33 öre till hela 15 kronor.

Det visar en ny undersökning från jämförelsesajten Matpriskollen.

Uld Mazur, vd Matpriskollen, har genomfört granskningen. I en video från Ica visar han hur samma påse kan få olika pris i butiken.

Detta eftersom påsen vägs tillsammans med varan som läggs i den.

– Eftersom påsen vägs ihop med varan blir den papperspåse som kostar nästan ingenting när du köper bananer eller potatis plötsligt en lyxutgift när du fyller den med dyra delikatesser, betonar Matpriskollen och illustrerar prisskillnaden med följande exempel:

- En banan i papperspåsen: Påsen kostar cirka 33 öre.

- Torkad peppar i samma papperspåse: Påsen kan kosta upp till 15 kronor

Tänk på det här

En del butiker drar av för påsens vikt vid vägning. Fruktdisken är automatiskt inställd på så kallad taravikt – det vill säga vikten på själva påsen. I de fallen betalar kunder endast för matens faktiska vikt.

Men alla butiker gör inte sådana avdrag.

–  Har de inte det innebär det att du som konsument betalar för emballaget till samma kilopris som för din sparris eller dina ekologiska tomater. I tider då matpriserna är i fokus räknas varje krona, varnar Matpriskollen.

LÄS MER: ARLA: Brist på två populära produkter – tomma hyllor

TIPS: Så slipper du kostnaden för påsen

Matpriskollens tre bästa tips:

- Skippa påsen helt: behöver du verkligen en påse för en enstaka citron eller ett knippe bananer? Ska du göra självscanning så väg varorna löst och klistra lappen på en av frukterna. Alternativt att du lägger dem direkt i korgen om du ska gå igenom en vanlig kassa.

- Väg utan påse, lägg sedan ned i en påse: om möjligt, väg varorna löst, lägg ned i en påse och klistra lappen på påsen (kolla dock med din butik vad som gäller där).

- Pengar att spara i längden: om du köper 1 kg ekologiska körsbärstomater för 120 kr/kg och använder en papperspåse på 15 gram, betalar du 1,80 kr bara för påsen. Gör du detta varje vecka har du lagt nästan en hundralapp om året bara på papperspåsar!

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Arlanda bäst i världen

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Ny regel när du handlar i matbutik – gäller från 1 juli

2026 06 20

Möjligheten att betala i matbutiken förbättras.

Från och med den 1 juli sker en regeländring som ska göra det lättare att betala i matbutiken.

Ändringen sker efter ett initiativ från Riksbanken.

Då kan du betala

Från den 1 juli blir det möjligt att göra betalningar med betalkort – även om internetkopplingen till banken har gått ner.

Riksbanken har kommit överens med bankerna, handeln och kortföretagen att så kallade offline-betalningar ska bli möjliga när man vill köpa exempelvis mat, medicin och drivmedel, rapporterar SR.

– När datakommunikationen går ner, då genomförs det här köpet helt enkelt inte online, utan det kommer istället lagras i ett offline-läge i betalterminalen tills datakommunikationen kommer igång igen, och köpet då så att säga rasslar igenom, säger Maria Lundström, enhetschef på Riksbanken, till radiokanalen.

Köp när internetkopplingen till banken ligger nere kommer att bli möjliga om du har ett betalkort med ett chip.

Offline-betalningar ska gå att göra under en vecka för sammanlagt några tusenlappar.

LÄS OCKSÅ: SWEDBANK: Lägre priser i sommar - orsakar rusning

”Störningar när man minst önskar det”

I matbutikerna ser man positivt på förändringen.

– Ur en beredskapssynpunkt, där vi står just nu i samhället så är det en jätteviktig del för att vi ska kunna ta betalt vid eventuella kriser och vad som helst som än kan hända. Ofta när det sker störningar så är det ju när det är som minst önskat, kan man säga, säger Viktoria Rubin, som driver en matbutik utanför Karlskrona.

90 procent av betalningarna i matbutiker görs idag med betalkort, enligt siffror från Riksbanken. Bara 5 procent av kunderna betalar kontant.

Möjligheten till offline-betalningar ses därför som en viktig beredskapsfråga. Riksbanken vill öka motståndskraften vid störningar i det digitala betalningssystemet.

”En milstolpe” i beredskapsarbetet

I oktober förra året meddelade man därför att offline-betalningar ska göras möjliga, och den 1 juli blir förändringen verklighet.

– I Sverige betalar vi i hög grad digitalt och användningen av kontanter är låg. Att allmänheten ska kunna betala med kort för exempelvis livsmedel och mediciner även vid avbrott i datakommunikationen, det vill säga offline, är en milstolpe i vårt intensifierade arbete med att stärka beredskapen, sade riksbankschef Erik Thedéen i ett uttalande när nyheten presenterades.

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA - hamnar en plats före

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Sibirien under attack

2026 06 20

Sibirien har attackerats på lördagen.

Ukraina fortsätter att genomföra stora attacker långt inne i Ryssland.

På lördagen har Sibirien attackerats – och lokala invånare vittnar om stora explosioner.

Explosioner vid viktig anläggning

Ukraina uppges under lördagen ha riktat en drönarattacket mot oljeraffinaderiet i staden Tyumun i västra Sibirien.

Staden och det viktiga raffinaderiet är beläget 1 900 kilometer från Ukraina, rapporterar Kyiv Post.

Guvernören för Tyumenregionen, Alexander Moor, gick vid middagstid ut med en drönarvarning.

13.36 uppgav han att attacken hade avvärjts, men uppgifterna motsägs av vittnesmål från lokala invånare och oberoende medier.

– Akutspecialister arbetar vid vrakplatsen. Enligt preliminära uppgifter skadades inte fabriken och de anställda har evakuerats. Jag håller situationen under personlig kontroll, meddelade Moor.

Men enligt oberoende medier och invånare i Tyumen ska Ryssland inte alls ha lyckats avvärja attacken.  

Invånare i det distrikt där raffinaderiet ligger hörde minst två explosioner, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Putin måste dö"

Största raffinaderiet i västra Sibirien

Samtidigt sprids också bilder från ögonvittnen, som visar hur rök stiger från den viktiga anläggningen.

Videor från lokalbefolkningen visar också hur ett stort antal brandbilar åker mot fabriken.

Oljeraffinaderiet i Tyumen är den största anläggningen för oljebearbetning i västra Sibirien, enligt tidningen.

Det har en årlig raffineringskapacitet på över 7 miljoner ton.

Ukraina kan alltså ha lyckats med ännu ett tungt slag mot den ryska oljeindustrin.

Samtidigt attackerar Ukraina också på flera andra håll, enligt rapporter.

Attacker mot det ockuperade Krym

Attacken i Sibirien ska ha ägt rum samtidigt som Ukraina genomförde en serie andra drönarattacker.

Dessa var riktade mot logistiska rutter och energiinfrastruktur i det ockuperade Krym samt i regionerna Kherson och Zaporizjzja och i Rysslands Belgorod-region, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Moskva brinner - explosioner över hela huvudstaden

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen