Svenskt energibolag i konkurs

2026 05 11

De skulle skapa ett svenskt oberoende av e-bränsle för flyg och sjöfart.

Nu tvingas Liquid Wind kasta in handduken.

Elektrobränsleutvecklaren har lämnat in en konkursansökan till Göteborgs Tingsrätt, rapporterar tidningen Aktuell Hållbarhet.

– Ja, det stämmer att Liquid Wind har lämnat in en konkursansökan. Information om den fortsatta processen och nästa steg kommer att hanteras av konkursförvaltaren när sådan har utsetts, framhåller Liquid Winds kommunikatör Klaudija Cavala i en kommentar till tidningen.

En av Europas största anläggningar

Det Göteborgsbaserade bolagets vision var att minska världens beroende av fossila bränslen genom att ersätta olja med fossilfria e-bränslen.

Liquid Wind har nyligen gått fram med flera stora satsningar, både på svensk och finns mark.

I början av 2025 lanserade bolaget ett storskaligt projekt i Örnsköldsvik med ambitionen att bygga en av Europas största elektrobränsleanläggningar.

– Genom att ersätta fossila bränslen inom transporter och industri kommer anläggningen att bidra avsevärt till att minska av utsläppen av koldioxid och stärka Örnsköldsviks roll som en föregångare i den gröna omställningen i Sverige, framhöll bolaget i ett uttalande i samband med beskedet.

Tio fabriker 

Liquid Winds målsättning var att etablera tio anläggningar i Sverige och Finland senast 2030.

– Inom ett år ska vi ta ett investeringsbeslut att bygga den första fabriken. Närmast till ligger projekten i Övik och Umeå, sade bolagets vd Claes Fredriksson till Aktuell Hållbarhet tidigare i år.

LÄS MER: Svensk rekordupptäckt – tillfaller staten

Två tunga konkurser

Det är den andra stora konkursen i energibranschen på kort tid.

Förra veckan tvingades den norska batteritillverkaren Morrow Batteries ansöka om konkurs.

– Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, kommenterade bolagets styrelseordförande Ann Christin Andersen.

LÄS OCKSÅ: Svenska hushåll får pengar i juni

Foto: Liquid Wind

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen