”Hemlig” bostadsförmedling i Sverige – har andra regler

2026 05 09

Ett annorlunda sätt att hitta bostad är på ingång i Sverige.

En ny typ av bostadsförmedling växer fram i Sverige.

Nu utmanar den traditionella bostadskön genom att prioritera bort den klassiska kötiden.

Ändrar reglerna

I Sverige har bostadsmarknaden länge byggt på kötid, där den som stått längst i bostadskö ofta har störst chans att få en lägenhet.

Samtidigt visar utvecklingen att allt fler står helt utanför systemet, trots att de har ett akut behov av bostad.

Men en ny bostadslösning som vuxit fram mer i det fördolda utmanar det etablerade systemet.

Bostadsförmedlingen kallas för Bobyrån och är ett initiativ av Göteborgs stadsmission.

– Vi riktar oss till människor som av olika skäl står utanför den ordinarie bostadsmarknaden, och som tillhör målgruppen strukturellt hemlösa. Det som utmärker vår förmedling är att den görs efter behov och inte vare sig kötid eller god ekonomi, meddelar Göteborgs stadsmission.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Matchar efter situation

Bobyrån arbetar med att matcha personer och bostäder utifrån social och ekonomisk situation snarare än kötid.

De har som mål att skapa stabila boendelösningar där människor kan bo kvar långsiktigt.

Bedömningen av vem som anses ha störst behov av en bostad sker utifrån en helhetsbedömning av individens sociala och ekonomiska situation.

– Har man tak över huvudet, eller har man inte det? Flyttar man runt med barn eller flyttar man runt själv? Det är många olika parametrar som vi tar hänsyn till, säger Lotta Ahlén som är samordnare till projektet, till GP.

Måste uppfylla krav

Ansökan görs via ett formulär där Bobyrån kontaktar den intresserade för en intervju och en kartläggning av ens behov.

Om man uppfyller kriterierna för att hyra genom Bobyrån blir man sedan registrerad som bostadssökande i deras system.

Det kan exempelvis vara att man har blivit vräkt, har betalningsanmärkningar eller befinner sig så långt ner i den kommunala bostadskön att man inte har möjlighet att köpa ett boende.

– Vi finns till för dig som av olika skäl inte har rätt förutsättningar för att köpa, hyra eller behålla en bostad på den vanliga bostadsmarknaden, meddelar stadsmissionen.

LÄS MER: Världen håller andan – Rubio: Besked kommer idag

Foto: M Ziegler

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen