I DAG: Tydligt steg närmare Natomedlemskap för Sverige

2022 03 14

I dag kom ett besked som innebär att Sverige tar ett klart steg närmare anslutning till världens mäktigaste försvarsallians – Nato.

ANALYS: Men det var inte Sveriges statsminister som tog steget, inte Sveriges regering och inte heller Sveriges riksdag.

Vårt kära grannfolk

Nej det var inte ens svenska folket som tog det viktiga steget. I stället var det vårt kära grannfolk i öster.

Finlands väljare levererade ett kraftigt besked i form av en ny opinionsmätning som läses noga både på bredden och tvären av alla finska partiledare och toppolitiker.

Stor majoritet

I en ny mätning av mätbolaget Taloustutkimus som utfördes för finska statstelevisionen YLE:s räkning svarar en stor majoritet av finska folket att de vill att Finland går med i Nato.

🟢 62 % säger JA

🔴 16 % säger NEJ

Från SD till S

Sveriges partier – hela vägen från Sverigedemokraterna och Moderaterna till Socialdemokraterna har om och om igen betonat vikten av att Sverige samordnar sig med Finland.

Och dagens besked innebär en klart ökad sannolikhet för att ännu fler finska partiledare vill inleda Finlands process att gå med i Nato.

Även kvinnorna

Mätningen visar att även kvinnorna i Finland vill gå med i Nato. Tidigare har de kvinnliga väljarna varit mer tveksamma i Finland men nu är de kvinnliga ja-sägarna i stor ledning över nej-sägarna.

🟢 71 % av männen säger JA

🔴 14 % av männen säger NEJ

🟢 53 % av kvinnorna säger JA

🔴 18 % av kvinnorna säger NEJ

8 av 9 partier säger ja

Och när det gäller partierna så är det nu bara Vänsterförbundets väljare där det inte råder en majoritet för Natomedlemskap

🟢 86 % Nya partiet Rörelse nu, liberala

🟢 82 % Samlingspartiet, liberalkonservativa

🟢 77 % Svenska Folkpartiet, liberala

🟢 67 % De Gröna

🟢 67 % Centerpartiet

🟢 65 % Sannfinländarna

🟢 60 % Kristdemokraterna

🟢 51 % Socialdemokraterna

🔴 39 % Vänsterförbundet

Ryssen två gånger

Finland vet en hel del om hur det är att ha den ryska diktaturen runt hörnet. De har haft det i urminnes tider. Och om Sverige tänker efter så vet vi en del om den saken också.

Båda de två senaste gångerna när Sverige tagit det dramatiska steget att stödja ett land i krig med vapen så var motståndaren ryssen.

◾2022 När ryssarna anföll Ukraina

◾1939 När ryssarna anföll Finland

Finlands Sak är Vår

Att det finska folket nu så tydligt och kraftfullt säger ja till Nato ökar pressen på Finlands regering, statsminister Sanna Marin och president Sauli Niinistö att agera i frågan genom att säga ja till Natomedlemskap.

Och eftersom Sveriges partier så tydligt deklarerat att Finlands Sak är Vår – även i Natofrågan – så ökar det i sin tur sannolikheten betydligt för att även Sverige går med i Nato.

Foto: Foto Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny åldersgräns på väg i Sverige – aldrig hänt förr

2025 07 08

En ny och omdiskuterad åldersgräns i Sverige kommer allt närmare.

Regeringen kommer att utreda en lagstadgad åldersgräns för sociala medier.

Det bekräftar socialminister Jakob Forssmed (KD) på tisdagsmorgonen.

– Vi ser att vi behöver skydda barn bättre online, och då behöver vi också utreda en fungerande åldersgräns så inte barn får tillgång till material som de absolut inte ska ha tillgång till, säger han till SR.

Ska vägas mot grundlagen

Utredningen kommer att sättas igång till hösten.

Redan nu finns en åldersgräns på 13 år för många sociala medier. Den efterföljs emellertid sällan.

Något förbud i svensk lag finns däremot inte. Det som nu ska utredas är hur gränsen ska följas och om den kan bli skarpare samt hur åldern ska kunna verifieras.

Det förslag som läggs fram kommer att ställas i relation till exempelvis yttrandefriheten och andra grundlagar.

– Ja, vi behöver se hur förutsättningarna ser ut för att införa den här typen av åldersgränser. Det behöver naturligtvis vägas av mot annat som gäller just information och yttrandefrihet, säger Jakob Forssmed.

Förslag från EU

Flera EU-länder har tidigare gått fram med ett nytt förslag om en gemensam digital åldersgräns inom hela EU.

Detta skulle innebära att minderåriga behöver föräldrars samtycke för att använda populära appar som TikTok, Instagram och Snapchat

– Frågan har fått ökad uppmärksamhet sedan Australien beslutade att införa en minimiålder på 16 år för att skapa konton på vissa sociala medieplattformar, rapporterade Politico i våras.

Danmark trycker på

Förslaget har redan fått stöd från flera medlemsländer, inklusive digitalt framstående nationer som Frankrike och Spanien.

Positiva signaler kommer också från Sveriges grannland Danmark, som nu tagit över ordförandeskapet i EU.

– Skyddet av våra barn online kommer att vara en central prioritet för det kommande danska EU-ordförandeskapet, säger Danmarks digitalminister Caroline Stage Olsen i ett uttalande.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: USA vidtar akut åtgärd mot Putin

2025 07 08

USA:s president Donald Trump svänger abrupt.

Förra veckan lät Pentagon meddela att USA avstår att leverera flera vapen, bland annat vissa luftförsvarsrobotar, till Ukraina.

Skälet var att det amerikanska vapenlagret bedömdes ha minskat för mycket.

Nu tvärvänder Trump och river upp stoppet, rapporterar AP.

Enligt presidenten finns det inget annat val.

– Vi måste. De måste kunna försvara sig. De drabbas väldigt hårt nu. Vi kommer att skicka fler vapen, främst defensiva vapen, säger Trump enligt nyhetsbyrån.

"Inte nöjd med Putin"

Tvärvändningen är en direkt åtgärd mot den ryska diktatorn Vladimir Putins fortsatta krigföring mot Ukraina.

– Jag är inte alls nöjd med president Putin, säger Trump.

Den amerikanska vapenpausen kom vid vad som beskrivits som en svår tidpunkt för Ukraina.

Ryssland har ökat både mängden och komplexiteten i sina luftangrepp. Så sent som igår dödades minst elva civila och 80 personer skadades, inklusive sju barn, i Ukraina, enligt lokala myndigheter.

Enorma sanktioner på väg

Pentagon har bekräftat Trumps nya order om att återuppta vapenleveranser.

– För att säkerställa att ukrainarna kan försvara sig medan vi arbetar för att säkra en varaktig fred och se till att dödandet upphör, framhåller dess talesperson Sean Parnell enligt AP.

Trump har tidigare exempelvis hotat med att införa nya sanktioner mot Rysslands oljeindustri för att få Putin till förhandlingsbordet.

Den republikanska senatorn Lindsey Graham sade förra veckan att Vita huset gett klartecken för ett lagförslag som bland annat innefattar tullar på 500 procent på varor importerade från länder som fortsätter att köpa rysk olja.

Åtgärden bedöms kunna få enorma konsekvenser för exempelvis Kina och Indien, erfar AP.

LÄS MER: Krisdrag från Kreml – tung smäll för miljontals ryssar

Nomineras till fredspriset

USA-tillverkade luftförsvarssystem, som exempelvis Patriotsystemet, beskrivs som kärnan i Ukrainas försvar.

Under helgen före den senaste  genomförde Ryssland sin största flygattack mot landet sedan invasionen inleddes för tre år sedan.

Trump fortsatte att uttrycka sin frustration över det utdragna kriget under ett besök från Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i Vita huset på måndagen.

Den israeliska ledaren nominerade samtidigt Trump till Nobels fredspris.

LÄS MER: Tidigare Trumpallierad varnar världen – "total galenskap"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen