Donald Trumps dröm kan gå i uppfyllelse

2026 04 30

USA:s president Donald Trump har inte gjort någon hemlighet av att han drömmer om att vinna Nobels fredspris.

Nu har hans chanser ökat.                   

Flera tunga aktörer har nominerat presidenten till det åtråvärda priset, rapporterar Dagbladet.

Totalt har 208 indivier och 78 organisationer  nominerats. 

– Nomineringarna är av hög kvalitet, säger Kristian Berg Harpviken, direktör för Norska Nobelinstitutet, till tidningen.

"Många vill ha det" 

Enligt källor till NRK handlar det om nomineringar från flera utrikesdepartement och presidenter runt om i världen.

– Generellt sett tycker jag att kvaliteten på nomineringarna är hög, säger Harpviken till tidningen.

Samtidigt betonar han att det inte betyder att Trump är en självskriven vinnare av nästa års fredspris.  

– Det är många som skulle vilja ha det. Vi ser att det finns många kampanjer.

Offentliggörs om 50 år

Vilka som nominerat Trump är oklart.

Nomineringar till Nobelpris får inte offentliggöras förrän efter 50 år.

– Det är inte tillåtet att offentliggöra sin nominering, ej heller att nominera sig själv. Nomineringslistan lyder en femtioårig sekretessgräns och kommer inte att publiceras tidigare än så, fastslår Svenska Akademiens Nobelkommitté, som ansvarar för att utse mottagaren av Nobelpriset i litteratur.

LÄS OCKSÅ: Oroväckande för svenska bilister – sticker iväg rejält

Trumps ilska mot Norge

Nobels fredspris 2025 tilldelades Venezuelas oppositionsledare Maria Corina Machado.

– För sitt outtröttliga arbete för att främja demokratiska rättigheter för Venezuelas folk och för sin kamp för att uppnå en rättvis och fredlig övergång från diktatur till demokrati, löd motiveringen från Nobelkommittén.

Beslutet uppskattades inte av Donald Trump. Han kallade utnämningen av Machado för en ”stor förödmjukelse för Norge” i en intervju med Fox News.

–  Nu vet jag inte vad Norge har med det här att göra, men det är där kommittén sitter, med många norrmän. Och det har varit en väldigt stor förödmjukelse för Norge som land, oavsett om de har något med det att göra eller inte. Jag tror att de har det,  men de säger att de inte har det, sade Trump. 

LÄS OCKSÅ: Ryska attackhelikoptrar förstörda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 september 2026

Börja bunkra – hela Sverige uppmanas

2026 09 21

Idag, måndag, inleds den nationella beredskapsveckan i Sverige.

Veckan fungerar som en påminnelse till hela befolkningen om att börja bunkra nödvändigheter vid händelse av kris.

Det gäller kanske specifikt vatten. Svenska hushåll bör spara minst 25 liter krisvatten per person, lyder rådet från Myndigheten för civilt försvar, MCF. Idag är det enbart 7 procent av svenskarna som gör det, enligt en undersökning från Svenskt Vatten.

– Det har i flera år talats om beredskap och motståndskraft, men den här undersökningen visar att det ännu inte fått fullt genomslag i människors vardag. Dricksvatten är vårt viktigaste livsmedel och fler behöver fundera över hur de klarar sig om vattnet i kranen inte går att använda under några dagar, säger Pär Dalhielm, vd Svenskt Vatten.  

"Inte förberett sig alls"

I samband med beredskapsveckan har bland annat Göteborgs stad gått ut och uppmanat sina invånare att ha vatten redo hemma.

Vi möter göteborgare som inte har förberett sig alls, de som säger att de har tomma dunkar hemma och de som räknar med att kunna köpa vatten i mataffären vid en kris, men vi kan räkna med att vattnet kommer att ta slut väldigt snabbt på butikshyllorna, säger Josefin Lundberg Abrahamsson, chef över Göteborgs dricksvattenproduktion inom Kretslopp och vatten, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Stopp för förnybar el

Läckor varje dag

Mer eller mindre varje dag sker det vattenläckor på olika håll i Sverige. Det kan gå illa. Om det inte kommer något vatten i kranen, eller om det inte går att dricka, behöver invånare vara redo.

Enligt Svenskt vattens undersökning har sex av tio, 62 procent, inget dricksvatten sparat överhuvudtaget.

– Många förväntar sig att kommunen snabbt ska ordna så att det går att få tillgång till dricksvatten på något annat sätt, men då ska man veta att ju fler göteborgare som drabbas av en vattenläcka desto längre tid kommer det att ta innan alla har fått tillgång till dricksvatten från nödvattentanksstationer eller vattenposter, säger Josefin Lundberg Abrahamsson. 

Omkring var tredje svensk, 34 procent, har i någon mån sparat dricksvatten hemma, enligt Svenskt Vatten.

LÄS MER: ”Katastrof” – besked från danska utrikesministern

Foto: R. Iwata

Text: Redaktionen


21 sep 26

”Skandal” – pensionärer rasar mot riksdagen

2026 09 21

SPF Seniorerna – Sveriges största intresseorganisation för pensionärer – riktar skarp kritik mot äldres representation i riksdagen.

Organisationen påpekar att endast 13 av 349 ledamöterna är 65 år eller äldre, vilket inte speglar befolkningens ålderssammansättning.

Siffran kan jämföras med att 29 procent av de röstberättigade var 65 år eller äldre i valet 2026. Om representationen i riksdagen skulle återspegla åldersgruppens andel skulle 101 av riksdagens ledamöter vara 65 år eller äldre, konstaterar SPF.

Maria Larsson, förbundsordförande för SPF Seniorerna, anser att avsaknaden av äldre riksdagsledamöter är ett allvarligt problem.

– Det är en skandal att bara 13 riksdagsledamöter är 65+! Sveriges äldre är en stor och växande del av väljarkåren, men syns fortfarande mycket lite bland dem som fattar besluten. Det borde diskuteras på allvar och samtliga partier behöver skärpa sig, säger hon.

Hänvisar till livserfarenhet

Enligt SPF handlar äldres representation i riksdagen inte enbart om ålder. Organisationen framhåller att människor lever längre i dag, samtidigt som politiska beslut om exempelvis pensioner, vård, omsorg, boende, arbetsliv och ekonomi påverkar generationer på olika sätt.

– Livserfarenhet är också en kompetens. En riksdag som bättre speglar befolkningen behöver rymma människor från olika generationer och olika delar av livet, säger Maria Larsson.

LÄS MER: Bank-ID går ut med varning till användare

Uppmanar alla partier

SPF uppmanar nu samtliga politiska partier att ta frågan om åldersrepresentation på större allvar inför kommande val.

– Det handlar inte om att äldre ska ha förtur eller om att varje generation måste representeras exakt efter sin storlek. Men när nästan var tredje väljare är 65 år eller äldre och bara en liten del av riksdagen tillhör samma åldersgrupp finns det anledning att ställa frågan om representationen verkligen är tillräckligt bred, säger Maria Larsson.

ANDRA LÄSER: ”Katastrof” – besked från danska utrikesministern 

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges riksdag

Text: Redaktionen