UPPGIFTER: Vittnen chockade – Så döljer Ryssland alla döda soldater

2022 03 14

Rysslands armé lider stora förluster i anfallskriget mot Ukraina.

Det hävdar ukrainska myndigheter som redovisat siffror som gör gällande att fler än 12 000 ryska soldater har stupat i kriget. Siffror som är obekräftade. Rysslands officiella siffor är betydligt lägre.

Rysslands metod

Propagandakriget pågår hur som helst för fullt. Nu kommer nya uppgifter som pekar på hur Ryssland går till väga för att dölja sina stora förluster för befolkningen i hemlandet och omvärlden.

Tusentals döda kroppar förs i hemlighet till Belarus, rapporterar Radio Liberty.

Fyllda bårhus

Lokala invånare i Belarus vittnar till radiokanalen om att bårhus i landet fylls av ryska soldater som dödats i strid.

De döda kropparna transporteras med lastbil till bårhusen och förs sedan vidare till Ryssland med tåg eller flyg, uppger de lokala vittnena.

Beskriver skräcken

De lokala invånarna i Belarus beskriver skräcken när tågen lastas med döda kroppar.

– Antalet kroppar var otroligt stort. Människor på Mazyr-stationen blev helt chockade över antalet kroppar som placerades på tåget, säger en lokal invånare i staden Mazyr till Radio Liberty.

Bårhusen i staden uppges vara fyllda med döda ryska soldater. Förutom i Mazyr ska situationen vara liknande i städerna Homel och Naroulia.

Kan förlora jobbet

Läkarna i Belarus som arbetar på bårhusen har hotats med att förlora sina jobb om de ertappats med att sprida information om de döda och skadade ryska soldaterna, rapporterar Radio Liberty.

Det råder fortfarande stor osäkerhet över hur många ryska soldater som egentligen har dödats i striderna i Ukraina.

Uppgifter från USA och Kreml

USA uppskattar att drygt 4 000 ryska soldater har dödats i striderna. För en vecka sedan uppgav Kreml att Ryssland förlorat 498 soldater. Efter förra veckans uttalande har Kreml inte rapporterat om antalet nya dödsfall.   

Samtidigt uppger amerikanska underrättelsekällor till CBS News att Ukrainas Väpnade Styrkor har tillfogat Rysslands armé enormt stora förluster och att det i själva verket kan handla om mer än 4 000 dödsoffer.

Upp emot 6 000 dödsoffer

– Mellan 5 000 och 6 000 ryska soldater kan ha dödats bara under de två första veckorna av Rysslands försök att invadera Ukraina, uppger CBS News.

Förlusterna jämförs till och med vara i nivå med vissa slag från andra världskriget enligt myndighetskällan.

Då antalet skadade brukar vara tre gånger så många som antalet döda innebär det att det sannolikt rör sig om 15 000 till 18 000 skadade ryska soldater enligt TV-kanalen.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


21 mars 26

”Mörk dag för svenskarna” – S-ledarens utspel

2026 03 30

De ekonomiska utmaningarna blir allt tuffare för många hushåll.

Det konstaterar Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson på måndagseftermiddagen.

I samband med att flera storbanker höjt bolåneräntorna menar S-ledaren att det “är en mörk dag” för svenskarna och att “det slår hårt mot många familjer”.

Bankerna höjer

Swedbank och Nordea är de senaste av storbankerna som höjer räntorna.

Båda banker höjer sina tremånadersräntor med 0,15 procentenheter, uppger Placera.

Listräntan landar nu på 3,94 procent hos Swedbank – och 3,99 procent hos Nordea.

“En mörk dag”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) reagerar starkt på höjningarna.

– Idag är en mörk dag för hårt arbetande svenskar, skriver hon på X.

– Nu höjer bankerna bolåneräntor på löpande band. Samtidigt stiger priset vid pump och elpriserna kan dra i väg. Det slår hårt mot många familjer. SD och regeringen måste vakna och ta fram en skyddsplan för svensk ekonomi.

Läs mer: Iphone-användare varnas – måste installera direkt

Priserna stiger

Drivmedelspriserna fortsätter att stiga med anledning av kriget i Mellanöstern.

Mer än en månad har nu gått sedan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran.

På måndagen framhåller USA:s president Donald Trump att diskussioner pågår med Iran – men han passar samtidigt på att skicka ett nytt hot till landet.

“Då spränger vi”

Så här låter det från Trump på måndagseftermiddagen:

– USA för i detta nu seriösa diskussioner med EN NY, OCH MER RESONLIG, REGIM för att avsluta våra militära operationer i Iran, skriver presidenten på Truth Social.

– Stora framsteg har gjorts men om ett avtal, av någon anledning, inte nås inom kort – vilket det förmodligen kommer att göras – och om Hormuzsundet inte omedelbart blir ”öppet för verksamhet”, kommer vi att avsluta vår härliga ”vistelse” i Iran genom att spränga och helt utplåna alla deras elverk, oljekällor och ön Kharg.

Läs mer: Försäkringsbolag får paniksamtal – alla vill avboka

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen